Ολυμπιακός – Αρης 3-0: Εχασε με κάτω τα χέρια στο Φάληρο

Ολυμπιακός Αρης

Πρώτη απώλεια για τους “κίτρινους” στα πλέι οφ

Ο Αρης γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Οι “κίτρινοι” είχαν καλή παρουσία μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού μετά το γκολ που δέχθηκαν δεν κατάφεραν να επανέλθουν σε ένα καλό αγωνιστικό ρυθμό και δεν ικανοποίησαν με την εμφάνισή τους. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια για την ομάδα του Ακη Μάντζιου στη διαδικασία των πλέι οφ.

Ο Αρης έχασε την καλύτερή του ευκαιρία με την έναρξη του αγώνα, στο 2ο λεπτό, σουτ του Ζουλ να περνά ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία αυτή με γκολ. Στο 6΄ ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα και ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 39΄ ο Μαροκινός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Μπράμπετς, με τον ίδιο να το εκτελεί με στυλ αλά Πανένκα, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε μένοντας όρθιος στο κέντρο της εστίας του.

Ο Ακης Μάντζιος έκανε τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο τέρμα του στο 60΄ με τον Ποντένσε που σούταρε και την μπάλα να κοντράρει ελάχιστα πριν καταλήξει στα δίχτυα. Το τελικό 3-0 σημειώθηκε στο 89΄ από τον Καρβάλιο.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (85΄ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς, Εσε, Τσικίνιο, Ποντένσε (71΄ Ζέλσον), Φορτούνης (71΄ Μασούρας), Γιόβετιτς (82΄ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (82΄ Ελ Αραμπί)

Αρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρoζ (46΄ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ (46΄ Γκαρθία), Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ (78΄ Φετφατζίδης), Νταρίντα, Σαβέριο (46΄ Σαμόρα), Μορόν (67΄ Ανσαριφάρντ).

Φωτογραφία: Eurokinissi