ΠΑΟΚ Αρης 0-0: Το ντέρμπι είχε φάσεις και ρυθμό, έλειψε το γκολ

ΠΑΟΚ Αρης

Ωραίο παιχνίδι στην Τούμπα από το οποίο έλειψε μόνο το γκολ

Ντέρμπι για γερά νεύρα διεξήχθη στο γήπεδο της Τούμπας. ΠΑΟΚ και Αρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 για την 4η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι είχε τα πάντα εκτός από γκολ. Καλές φάσεις και από τις δύο ομάδες, επιθετική διάθεση και ρυθμό, ένα ακυρωθέν τέρμα λίγο πριν το τέλος και ωραία ατμόσφαιρα. Εν τέλει, παρά την εκατέρωθεν προσπάθεια οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν από ένα πόντο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να δείχνουν προσοχή στην άμυνα. Σταδιακά από το 20λεπτο και μετά ο ρυθμός βελτιώθηκε και οι επιθέσεις ήταν πιο ουσιαστικές κι επικίνδυνες. Στο 35΄ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ κεφαλιά του Εκόνγκ. Ο Αρης απάντησε στο 42΄ με κεφαλιά του Ντουκουρέ που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι των γηπεδούχων. Το ημίχρονο έληξε με καλή φάση του ΠΑΟΚ μετά από συνεργασία των Τάισον με τον Ζίβκοβιτς με τον Σέρβο να σουτράρει και τον Κουέστα να αποκρούει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με ένταση και διάθεση. Στο 62΄ ο ΠΑΟΚ είχε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Κουλιεράκη να περνά ελάχιστα άουτ. Ακολούθησε εξάλεπτη διακοπή λόγω του καπνού που προκλήθηκαν από βεγγαλικά που άναψαν στις κερκίδες και το παιχνίδι επανεκκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι συγκεντρωμένες στα μετόπισθεν. Στο 73΄ ο Μπάμπα έκανε μια σέντρα-σουτ που απομάκρυνε με δυσκολία ο Κουέστα. Στο 81΄ και στο 83΄ ο Αρης είχε δύο καλές φάσεις με Κάρλσον και Μπράμπετς. Ακολούθησε η φάση του αγώνα στο 84΄ όταν ο Ντεσπότοφ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή και με σουτ σκόραρε. Μετά από εξέταση του VAR το γκολ δεν κατοχυρώθηκε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ ο Τόμας από τον οποίον πήρε την μπάλα ο Βούλγαρος επιθετικός.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (73΄ Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (72΄ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (65΄ Ντεσπόντοφ), Τάισον (90΄ Μουργκ), Σαμάτα (72΄ Τόμας).

Αρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Βερστράτε (92΄ Πάρντο), Ντουκουρέ (68΄ Βέλεθ), Ρουπ (67΄ Σουλεϊμάνοφ), Μενέντες, Κάρλσον (92΄ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν.