ΠΑΟΚ – Λαμία 3-1: Ανατροπή με Σβαμπ και η μάχη του τίτλου συνεχίζεται

ΠΑΟΚ Λαμία

Οι Φθιώτες προηγήθηκαν αλλά ο “Δικέφαλος” βρήκε τις λύσεις

Το γκολ του Μιχαηλίδη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και τα δύο γκολ του Σβαμο που μπήκε αλλαγή στο 65΄ έφεραν την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ που κέρδισε με 3-1 την Λαμία στο γήπεδο της Τούμπας για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Ο “Δικέφαλος” τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος κόντρα στους Φθιώτες που έπαιξαν ελεύθερα και προκάλεσαν πονοκέφαλο αφού προηγήθηκαν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν στο β΄ μέρος και περιμένουν το αποτέλεσμα στο Παναθηναϊκός-ΑΕΚ για να μάθουν αν θα ανέβουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να μπει με γκολ στον αγώνα, αλλά τελικά το κατάφερε η Λαμία που σε αντεπίθεση στο 7ο λεπτό σκόραρε με τον Μαρτίνεθ έπειτα από ασυνεννοησία Κετζιόρα και Κοτάρσκι. Ο “Δικέφαλος” επιχείρησε να βγει πιο μπροστά για να φτάσει στο γκολ αφήνοντας κενά στην άμυνά του και οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι χάνοντας ευκαιρίες. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-1 με κεφαλιά του Μιχαηλίδη μετά από κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τρεις αλλαγές από πλευράς Λουτσέσκου που επιχείρησε να αφυπνίσει την ομάδα του και να φτάσει στη νίκη. Οσο περνούσε ο χρόνος η πίεση αυξανόταν, όμως οι ευκαιρίες δε μετουσιώνονταν σε γκολ. Και πάνω που το άγχος άρχισε να κατακλύζει τις κερκίδες, ήταν ο Σβαμπ που είχε μπει αλλαγή στο 65΄ και στο 70΄ σημείωσε το 2-1 με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 88΄ με πέναλτι που κέρδισε ο Σαμάτα κι εκτέλεσε εύστοχα ο Αυστριακός μέσος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σοάρες (46΄ Μπάμπα), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (81΄ Σάστρε), Τσιγγάρας (46΄ Μεϊτέ), Οζντόεφ (65΄Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Ντεσπόντοφ (46΄ Τάισον), Σαμάτα.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Νούνιες (46΄ Σαντάνα), Μαρτίνεθ (87΄ Τόσιτς), Σλίβκα (78΄ Μάλτσι), Τσιλούλης, Λέικ (78΄ Στάνκο).