ΠΑΟΚ-Βόλος: Χαλαρή τριάρα με σούπερ εμφάνιση από τον Τάισον (3-0)

ΠΑΟΚ Βόλος

Εύκολο τρίποντο στο γήπεδο της Τούμπας

Ανετη νίκη με πειστική εμφάνιση σημείωσε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε του Βόλου με 3-0 για την 6η αγωνιστική της Super League.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τάισον που μοίραζε ασίστ κι έκανε επίδειξη των ικανοτήτων του, ενώ το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του “Δικεφάλου” σημείωσε ο Σαμάτ

Το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ ήταν πολύ δυνατό κρατώντας σε παθητικό ρόλο τον Βόλο. Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, στο 24΄ και στο 28΄, είχε δύο δοκάρια με Σβαμπ και Σάστρε. Εν τέλει, το σκορ άνοιξε στο 39΄, όταν ο Τάισον εκτέλεσε το φάουλ με τον Κουλιεράκη να πετάγεται πιο ψηλά από όλους στο ύψος της μικρής περιοχής και να σκοράρει με σκαστή κεφαλιά. Ο διαιτητής χρειάστηκε να δει το VAR και τελικά κατακύρωσε το γκολ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και το δεύτερο τέρμα όταν ο Τάισον βγήκε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Μουργκ που σκόραρε.

ΠΑΟΚ Βόλος

Με φόρα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος και έφτασε πολύ γρήγορα στο 3-0 (στο 55΄) με το πρώτο γκολ του Σαμάτα. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας δίνοντας τη δυνατότητα στον Λουτσέσκου να φρεσκάρει την 11άδα.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης (77΄ Νάσμπεργκ), Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (65΄ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς (65΄ Κωνσταντέλλιας), Μουργκ, Τάισον (65΄ Ντεσπότοφ), Σαμάτα (81΄ Τζίμας).

Βόλος (Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Τάχατος, Τσοκάνης (80΄ Ασλανίδης), Λούνα, Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (46΄ Ενγκίν), Μαχαίρας, Κομπά (65΄ Μεταξάς), Κορνέτ, Γκαρσία (65΄ Μωραΐτης).

* Οι παίκτες των δύο ομάδων εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας μαζί τους αδέσποτα σκυλιά, σε μια προσπάθεια να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο στην υιοθεσία σκύλων.