Στραβοπάτημα για τον ΠΑΟΚ, ισόπαλος με Ιωνικό

ΠΑΟΚ Ιωνικός

Δεν τα κατάφερε στο γήπεδο της Τούμπας ο “Δικέφαλος”

Τρεις ημέρες μετά την πρόκριση στο Europe Conference League στη διαδικασία των πέναλτι, ο ΠΑΟΚ στραβοπάτησε στο γήπεδο της Τούμπας.

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ιωνικό.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν είχαν την ενέργεια που θα ήθελαν μετά τα 120 αγωνιστικά λεπτά που έπαιξαν την Πέμπτη και ο Ιωνικός το εκμεταλλεύτηκε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και είχαν δοκάρι μόλις στο 1ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε για τον ΠΑΟΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δείξει από το πρώτο μέρος πως δεν είχαν σκοπό να παίξουν αμυντικά και είχαν απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη πιο ενεργητικοί, ισοφάρισαν στο 58΄ με τον Τουράμ ενώ φάσεις για να πάρουν ακόμη και τη νίκη.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (76΄ Βιερϊρίνια), Σοάρες (62΄ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Ζαμπά (82΄ Κούτσιας), Μπίσεσβαρ (62΄ Ελα Καντουρί), Μιτρίτσα, Τσόλακ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (46΄ Πλατέλλας), Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Άοσμαν (90΄ Βαφέας), Λένις, Καμπράλ (83΄ Βαλέντε), Μάντζης (46΄ Τουράμ).