Super League: «Αυτοκτόνησε» στο φινάλε ο ΠΑΟΚ – Ισοπαλία με τον Αστέρα στην Τρίπολη (2-2)

ΠΑΟΚ Αστέρας Τρίπολης πρωτάθλημα Super League 22η αγωνιστική

Σοκ για τον “Δικέφαλο” στις καθυστερήσεις

Την μεγάλη ανατροπή έκανε στο τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ ο Αστέρας Τρίπολης και δεν άφησε τον “Δικέφαλο” να πάρει τη νίκη στο ματς για την 22η αγωνιστική της Super League.

Ο Αστέρας αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι το 90′ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τους Σίτο και Ατιένθα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ νόμιζε πως το ματς τελείωσε στο 82′ όταν ο Μπράντον Τόμας έγραψε το 0-2 αλλά εν τέλει οι “ασπρόμαυροι” μετά τη δεύτερη σερί ισοπαλία τους έμειναν και άλλο πίσω στη μάχη του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη του τελική στην αναμέτρηση με τον Νάσμπεργκ που πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα του Δικεφάλου. Στο 6′ σε κόρνερ από τα δεξιά ο Νορβηγός πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να πηγαίνει προς τον Ολιβέιρα αυτός έκανε το τσαφ-πάσα προς τον Νάσμπεργκ ο οποίος από κοντά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Ο Ζίβκοβιτς στο 79’ ήταν εκεί για να πει «όχι» στη μοναδική απειλή του Αστέρα με το σουτ του Γκαρντάβσκι και ο «Δικέφαλος» βρήκε το δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα με το έξοχο πλασέ στην κίνηση του Μπράντον Τόμας (0-2) ύστερα από την εξαιρετική σέντρα του Ράφα Σοάρες.

Ο Αστέρας προσπάθησε να απαντήσει με τον νεαρό Προύντζο, που άγγιξε το γκολ στο ντεμπούτο του, με τους Αρκάδες να φτάνουν στη μείωση του σκορ με τον Σίτο ακριβώς με την συμπλήρωση των 90 λεπτών. Και επειδή στο ποδόσφαιρο «ποτέ μη λες ποτέ», στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους. Στο δυνατό σουτ του Τασουλή ο Ζίβκοβιτς έκανε την απόκρουση, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή των φιλοξενούμενων, νέα σέντρα του Τασουλή, κι ο Ατιένθα μέσα από την περιοχή με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρσία (46′ Γκαρντάβσκι), Άλβαρες (87′ Άλβαρες), Καστάνο, Ατιένθα, Αλάγμπε, Σανταφέ (70′ Προύτζος), Ριέρα, Σίτο, Κρεσπί, Μπαράλες.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σάστρε (87′ Κεντζιόρα), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (87′ Φελίπε Σοάρες), Σβαμπ, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς (77′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (68′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (68′ Μπράντον Τόμας).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi

Πηγή: sport24.gr, gazzetta.gr