Super League: “Αλωσε” τον Βόλο ο Αρης – Κέρδισε με 2-1 σε επεισοδιακό ματς

Αρης Ολυμπιακός

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης “σκαρφάλωσε” στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι ο Αρης κέρδισε εκτός έδρας με 2-1 τον Βόλο για την 9η αγωνιστική της Super League.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης “σκαρφάλωσε” στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς. Υπενθυμίζεται ότι ο Αρης ξεκίνησε το φετινό “μαραθώνιο” της Super League με -6 στη βαθμολογία εξαιτίας τιμωρίας του.

Δυστυχώς, όσο όμορφα άρχισε το ματς, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν, άλλο τόσο άσχημα συνεχίστηκε, με την ένταση που ξέσπασε στις εξέδρες να μεταφέρεται και στον αγωνιστικό χώρο, για να ακολουθήσει γενικευμένη σύρραξη και τον διαιτητή να πάρει την απόφαση στο 22ο λεπτό και μετά από 10 λεπτά απραξίας, να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι.

Εβγαλε αντίδραση ο Αρης

Μετά και τη διακοπή ο Αρης έβγαλε αντίδραση. Ο Εντιαγέ έπαιξε άψογα το 1-2 με τον Ματέο Γκαρσία και με πλασέ νίκησε τον Κότνικ για να ανοίξει το σκορ για τους κίτρινους στο 35ο λεπτό.

Στο 46΄ο Αρης διπλασίασε τα τέρματα του Οι κίτρινοι πίεσαν ψηλά και ο Ματέο Γκαρσία έκλεψε τη μπάλα από τον Ρίνερ, για να βγει απέναντι στον Κότνικ και με όμορφο πλασέ να γράφει το 2-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Δύο λεπτά αργότερα στο 48΄ο Βόλος μείωσε στο σκορ. Ο Νίνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και με κεφαλιά ο Όροζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοεξενούμενων.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκρίλο, Ρίνερ (81’ Τερεζίου), Τσοκάνης, Νίνης (54’ Ρεγκατέν/65’ Βοϊτκόφσκι), Φερράρι, Όροζ (81’ Σοάρες), Φερνάντες, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.

Αρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο (64’ Σάσα), Εντιαγέ, Ματέο (76’ Γκάμα), Μαντσίνι (64’ Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο, Καμαρά (90’+2’ Σάκιτς).