Super League: Διασυρμός του Αρη στο Χαριλάου – Εχασε με “πεντάρα” από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Αρης

Πολύ βαριά ήττα για τους Θεσσαλονικείς

Ο Αρης γνώρισε βαριά ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 5-0 για τη 10η αγωνιστική της Super League στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Μια από τις μεγαλύτερες ήττες που γνώρισε ο Αρης μέσα στο γήπεδο του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα. Εντονες ήταν οι αποδοκιμασίες των φιλάθλων των “κιτρίνων” που βρέθηκαν στο γήπεδο για να ενισχύσουν τις προσπάθειες των παικτών του Ακη Μάντζιου.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης παράμεινε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς. Υπενθυμίζεται ότι ο Αρης ξεκίνησε το φετινό “μαραθώνιο” της Super League με -6 στη βαθμολογία εξαιτίας τιμωρίας του.

Αιφνιδιάστηκαν οι γηπεδούχοι

Oι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Θεσσαλονικείς, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με κεφαλιά του Σνάιντερ, σε μία φάση που είχε κακή αντίδραση ο Κουέστα.

Στο 35΄ ο «Άγιαξ» της Ηπείρου διπλασίασε τα τέρματά του, όταν ο Μιλιντσεάνου βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα και, προλαβαίνοντας τον γκολκίπερ του Άρη στην έξοδο, έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

ΣΤο 54ο λεπτό ο Περέα διεύρυνε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ, παραβιάζοντας την εστία του Άρη με τρομερό σκάψιμο της μπάλας, με τον Εραμούσπε να ευστοχεί σε πέναλτι, κάνοντας το εμφατικό 4-0 για τους Ηπειρώτες.

Στο 85′ ο Μορέιρα κάνει ακόμη μεγαλύτερη τη συντριβή του Άρη, καθώς με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το εκκωφαντικό 5-0 για το συγκρότημα του Μεταξά.

Αρης: Κουέστα, Σάκιτς (46′ Σάσα), Μπράμπετς, Δεληζήσης, Γκάνεα, Τζέγκο (58′ Μάνος), Εντιαγέ, Γκαρσία, Ιτούρμπε (46′ Μαντσίνι), Γκάμα, Καμαρά.