Super League: Εχασε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο… αδιάφορος ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ

Γνώρισε την ήττα με 2-1 στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 2-1 στην Τούμπα, σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 47η φορά στην ιστορία του, ενώ ο ΠΑΟΚ στρέφει πλέον το βλέμμα του στον τελικό του κυπέλλου. Εκεί, στις 21 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και θα επιδιώξει να προσθέσει ακόμα έναν τίτλο στο παλμαρέ του.

Μπήκε δυνατά στον αγώνα ο ΠΑΟΚ

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς στο σκορ. Ο Λύρατζης έδωσε στον Σοάρες ο οποίος με ωραία προσποίηση πέρασε τον Μπα, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά ο Βατσλίκ δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα. Ο Τσόλακ έκανε την προβολή αλλά έκανε το τσαφ, η μπάλα έφτασε στον Μουργκ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τόμας Μουργκ σκόραρε για τέταρτη φορά τη φετινή σεζόν.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 51′. Ο Ελ Αραμπί συνεργάστηκε υπέροχα με τον Ροντρίγκες από τα αριστερά, ο εξτρέμ του Ολυμπιακού γύρισε πανέμορφα προς τον Λόπες που πλάσαρε για το 1-1 στην αναμέτρηση. Έντκα λεπτά αργότερα στο 62′, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Λαλά από τα δεξιά έκανε το γύρισμα προς τον Ρέαμπτσουκ ο οποίος έκανε το κοντρόλ και το σουτ με τη μία για να νικήσει τον Πασχαλάκη και να διαμορφώσει το 2-1 του Ολυμπιακού.

Ο πρώην άσος των γηπεδούχων Δημήτρης Πέλκας βρέθηκε στο γήπεδο της Τούμπας για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Κρέσπο (Μιχάι 46’), Ίνγκασον, Λύρατζης, Κούρτιτς, Τσιγγάρας (Σβαμπ 60’), Σοάρες (Αντρίγια 60’), Μουργκ, Μιτρίτσα (Ολιβέιρα 75’), Τσόλακ (Άκπομ 63’).

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα (Παπαδόπουλος 64’), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (Αγκιμπού 46’), Μασούρας (Ροντρίγκες 46’), Ρόνι Λόπες (Βρουσάι 78’), Τικίνιο (Ελ Αραμπί 46’).