Super League: Εμειναν στο… μηδέν Αρης και ΠΑΟΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης”

Αρης ΠΑΟΚ

Συγκίνηση πριν από τη σέντρα

Ο Αρης αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με τον ΠΑΟΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 24η αγωνιστική της Super League.

Ενα αποτέλεσμα αρνητικό και για τις δύο ομάδες. Από τη μία ο Αρης έμεινε πίσω για την είσοδο του στα πλέι οφ και από την άλλη ο ΠΑΟΚ έμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έντεκα βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ενα ντέρμπι που διεξήχθη στη σκιά της δολοφονίας του 19χρονου Αλκη στη Θεσσαλονίκη.

Μπηκε δυνατά ο Αρης

Οι «κίτρινοι» είχαν πιο «καθαρές» ευκαιρίες, ωστόσο ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ενώ οι «ασπρόμαυροι» ήλεγξαν το ρυθμό χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Χουλιάν Κουέστα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με απίθανη διπλή, χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά απέτυχε να νικήσει τον Πασχαλάκη και στην επαναφορά, ο Μπαντού Εντιαγέ έστειλε την μπάλα πάνω στον Γιάννη Μιχαηλίδη και κόρνερ.

Από προσπάθεια του Λεό Ζαμπά, το σουτ του Τσούμπα Άκπομ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα, δέκα λεπτά αργότερα, στην πρώτη απειλή από πλευράς ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης και πάλι με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Ματέο Γκαρσία στο 25’. Ήταν, ουσιαστικά, η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους αφού οι προσπάθειες των Άκπομ και Φελίπε Σοάρες στην απέναντι εστία δεν ανησύχησαν τον Κουέστα.

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε στα μέτρα των φιλοξενούμενων. Που είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στο 56’, ωστόσο το σουτ του Ολλανδοσουριναμέζου δε βρήκε στόχο.

Αρης ΠΑΟΚ

Μετά τις πρώτες αλλαγές, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο πιεστικοί. Κεφαλιά του αφύλαχτου Λούκας Σάσα στο 65’ πέρασε έξω ενώ αυτή του Φαμπιάνο Λέισμαν τέσσερα λεπτά μετά, την μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Η «απάντηση» του ΠΑΟΚ ήρθε στο 81’, με τον Κουέστα να μη διώχνει καλά το πλασέ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, αλλά τον Γιάκουμπ Μπράμπετς να απομακρύνει στη συνέχεια. Οι στημένες φάσεις που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά δεν οδήγησαν σε κάποια ευκαιρία, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Ο Αρης έχασε κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια να βρεθεί στα πλέι οφ, ελπίζοντας, ωστόσο, στην επιστροφή των έξι βαθμών από το CAS. Ο δε ΠΑΟΚ έμεινε αήττητος για 15ο ματς εντός συνόρων, ωστόσο η διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό ανέβηκε στους έντεκα βαθμούς.

Διαιτητής: Φέλιχ Μπριχ (Γερμανία)

Κίτρινες: Σοάρες, Ζαμπά, Αουγκούστο

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Σάσα, Μαντσίνι (85’ Μάνος), Εντιαγέ (63’ Μπερτόγλιο), Ματέο (63’ Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ινγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (76’ Φερέιρα), Τσιγγάρας (81’ Κούρτιτς), Σοάρες (65’ Αουγκούστο), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (65’ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς Α., Άκπομ (75’ Τσόλακ).

Αρης ΠΑΟΚ

Στο videowall πριν από την έναρξη του αγώνα εμφανίστηκε σε κίτρινο φόντο το σκίτσο από το πρόσωπο του 19χρονου Άλκη με τη λεζάντα “αθάνατος”. Στη συνέχεια τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή παρουσία των διαιτητών, ενώ μόλις ολοκληρώθηκε οι οπαδοί του Άρη ξεκίνησαν ξανά να φωνάζουν συνθήματα με το «Άλκη ζωντανός, για πάντα Αρειανός», να ηχεί σε όλο το γήπεδο.

Αρης ΠΑΟΚ

Eκτός από τη μνήμη του Άλκη Καμπανού τιμήθηκε και αυτή του ξαδέρφου του Θόδωρου Καρυπίδη.

Αρχικά ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Αντρέ Βιεϊρίνια πήγε στο μνημείο που υπάρχει μπροστά από τη Θύρα 3 του Βικελίδης και άφησε λουλούδια για τον Άλκη ο οποίος δολοφονήθηκε στις αρχές του μήνα, σε ένα συμβάν που συγκλόνισε όλη την Ελλάδα.

Αρης ΠΑΟΚ

Κατά τη διάρκεια της κίνησης αυτής οι παίκτες των δύο ομάδων χειροκροτούσαν, όντες πιασμένοι χέρι χέρι.

Λίγο μετά ο γενικός αρχηγός της αποστολής του Αρη, Θωμάς Ναζλίδης, και ο υπεύθυνος κτιριακών εγκαταστάσεων της ΠΑΕ Άρης Βαγγέλης Παντζαρτζίδης, κατέθεσαν στο ίδιο σημείο στεφάνι στη μνήμη του Θοδωρή Καρυπίδη του Ανέστη, του προέδρου της ομάδας που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

Αρης ΠΑΟΚ

Αποθεώθηκε ο Μπούργος

Ο Χερμάν Μπούργος θα είναι ο νέος προπονητής του Αρη με τις ανακοινώσεις να αναμένονται τις επόμενες ώρες. Ο Αργεντινός έφτασε το βράδυ του Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη και την Κυριακή (20/2) βρέθηκε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” από νωρίς για να παρακολουθήσει το ματς της νέας του ομάδας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Κατά την άφιξη του στο γήπεδο ο Μπούργος πήγε στα αποδυτήρια, είχε μια πρώτη γνωριμία με τους ποδοσφαιριστές του Άρη και εν συνεχεία κατευθύνθηκε στα επίσημα του γηπέδου διασχίζοντας τον αγωνιστικό χώρο και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο των “κίτρινων” που ήταν εκείνη την ώρα στο ματς.