Super League: “Γκέλα” του ΠΑΟΚ στη Λάρισα – Ισοπαλία με 1-1

ΠΑΟΚ

Στην πρεμιέρα του 2ου γύρου

Ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος της Super League αναδείχτηκε ισόπαλος με 1-1 στη Λάρισα.

Ενα αποτέλεσμα εκτός… προγράμματος για τον ΠΑΟΚ που ξεκίνησε με το “αριστερό” τις αγωνιστικές υποχρεώσεις για το 2021.

Μάλιστα, ο Βιεϊρίνια κατάφερε να ισοφαρίσει για την ομάδα του στις καθυστερήσεις του αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Για τη Λάρισα το σκορ άνοιξε ο Πινακά στο 71′.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στο ξεκίνημά του όχι όμως και μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο 30′ οπότε ο Τζόλης σούταρε μέσα από την περιοχή με εξουδετερωμένο τον Νάγκι που έκανε κακή έξοδο. Ωστόσο ο Μπέρτος απομάκρυνε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.
powered by Rubicon Project

Ο Δικέφαλος έχασε ακόμη μια σπουδαία διπλή ευκαιρία στο 42′ αρχικά με κεφαλιά του Ινγκασον και εκπληκτική επέμβαση του Νάγκι με το πόδι και στη συνέχεια με τον Μουργκ που με βολίδα σημάδεψε το δοκάρι.
Ακολούθησε το Έθνος στο Google News! Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr

Οσο περνούσε ο χρόνος ο ΠΑΟΚ ανέβαζε ολοένα και περισσότερο την πίεσή του, πολιορκώντας την περιοχή της ΑΕΛ δίχως όμως να φτάνει στο γκολ. Και τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, η θεσσαλική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Πινακά. Το «χρυσό» παιδί της ΑΕΛ στο 70′ έκανε καταπληκτική ενέργεια και με σόλο απέφυγε όλους τους αντιπάλους του και με εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά, η ΑΕΛ κλείστηκε ολοκληρωτικά στην άμυνά της και τελικά το γκολ που έψαχνε η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήρθε στο 95′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια.

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς (71′ Γκοτζαμανίδης), Ζίζιτς, Πινακάς (84′ Γλυνός), Μπέρτος, Νικολιάς (83′ Νούνιτς), Τρούγιτς (53′ Πλατέλλας).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Αουγκούστο (82′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Μουργκ (87′ Τσόλακ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι

Πηγή φωτογραφίας: Twitter (PAOK FC)