Ξεκίνημα με βαριά ήττα για τον Αρη

Ηττήθηκε με 5-1 από την Φορτούνα Σιτάρντ

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της σεζόν ο Αρης γνώρισε βαριά ήττα με 5-1 από την Φορτούνα Σιτάρντ. Ο Γιάννης Παντελίδης έκανε αρκετές δοκιμές και δοκίμασε δύο διαφορετικές ενδεκάδες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με 3-1 στο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Μπεντέκε, στο 19΄ με πέναλτι ο Ντίμερς διπλασίασε τα τέρματα και αμέσως μετά ο Μπεντέκε και πάλι εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Άρης και έγραψε το 3-0.

Στο 32’ ο Άρης έχασε την πρώτη του ευκαιρία με τον Λάρσον και στο 36’ από εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Μαρτίνες, ο Ντιγκινί με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 3-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ισπανός πορτιέρο προσπάθησε να αποτρέψει το τέταρτο γκολ στο 82’ όταν απέκρουσε σουτ του Ζέκα, αλλά ο Ουγκούρ πήρε το… ριμπάουντ και πλάσαρε για το 4-1. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 86’ ο Ζέκα έγραψε το 5-1 μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τον βαθμό προβληματισμού για τους κίτρινους.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ: Γιουγκ, Αμιό, Ραϊτάνεν, Σμέτς, Ντίμερς, Μπέντεκε, Σις, Έσερς, Πίντο, Ιωαννίδης, Λάουρσεν.

ΑΡΗΣ (Α’ Ημίχρονο): Κουέστα, Μπαγκαλιάνης, Τσαγκαλίδης, Βέλεθ, Ροζ, Μπάσα, Ντουάρτε, Τζανακάκης, Λάρσον, Μαρτίνες, Ντιγκινί

ΑΡΗΣ (Β’ Ημίχρονο): Κουέστα, Δεληζήσης, Σόουζα, Κωνσταντινίδης, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπακούτσης, Τσαγκαλίδης, Τζανακάκης (84’ Κλεμέντε), Τόνσο και Ιντέγε.