Ξέσπασε στο β΄ μέρος ο Αρης και νίκησε εύκολα την Λαμία (3-1)

Αρης Λαμία

Χειροκροτήθηκαν θερμά οι παίκτες του Ακη Μάντζιου

Τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο β΄ μέρος τις μετέτρεψε σε γκολ ο Αρης που είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στη Λαμία στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για τη 2η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ακη Μάντζιου κέρδισε με 3-1 έπειτα από καλή εμφάνιση κι έδειξε πως επανήλθε δυναμικά μετά την πολυήμερη διακοπή λόγω των υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων.

Σάπι Σουλεϊμάνοφ (55’), Μάνου Γκαρθία (56’) και Γιάκουμπ Μπράμπετς (59’) τα γκολ για τους Θεσσαλονικείς, μείωσε στο φινάλε ο Βασίλης Κοντονίκος (89’) για τους Φθιώτες.

Από τα πρώτα λεπτά οι Θεσσαλονικείς πήραν την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο οι σημαντικές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στους φιλοξενούμενους. Ο Σωτήρης Τσιλούλης τροφοδότησε από τα δεξιά τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ, αλλά η προβολή του Ισπανού πέρασε έξω.

Λίγο αργότερα, οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου απείλησαν δις σε διάστημα δύο λεπτών, με τον Φράνκο Φεράρι να προλαβαίνει την ύστατη στιγμή τον Τσιλούλη (22’) και τον Χουλιάν Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Βίκιντας Σλίβκα (23’).

Δέκα λεπτά μετά την ανάπαυλα, ο Σουλεϊμάνοφ με ένα τρομερό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ, μην αφήνοντας περιθώρια στον Αλεξέι Κοσέλεφ. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ήρθε και δεύτερο γκολ. Ήταν η σειρά του Μάνου Γκαρθία να πιάσει ένα… άπιαστο σουτ για το 2-0. Το καλό για τον Άρη τρίτωσε στο 59’, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπράμπετς από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 μέσα σε αποθέωση.

Από εκεί και πέρα, οι δυο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές . Ένα σουτ του Τσιλούλη (69’) δε βρήκε στόχο, αυτό του Σαβέριο (77’) σταμάτησε στον Κοσέλεφ, για να φτάσουμε στο 89ο λεπτό όταν και μείωσε η Λαμία. Ο Νέβεν Τζούρασεκ απομάκρυνε την μπάλα πάνω στον Κοντονίκο και ο 19χρονος φορ έκανε… σεφτέ στα γκολ σε επαγγελματικό επίπεδο.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (78’ Ρόουζ), Εμβοντό (63’ Βερστράτε), Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (74’ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ (63’ Φετφατζίδης), Ανσαριφάρντ (46’ Σαβέριο), Μορόν.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (66’ Τόσιτς), Στάνκο (66’ Σαντάνα), Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (66’ Τόσιο), Μάλτσι (84’ Κοντονίκος), Σλίβκα (66’ Τζανδάρης).

* Φωτογραφία: Motionteam