Αποκλείστηκε η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Βερολίνου

Σάκκαρη

Είχε ξεκινήσει δυνατά το παιχνίδι

Η Ελληνίδα τενίστρια Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Μπελίντα Μπέντσιτς και αποκλείστηκε στα ημιτελικά του τουρνουά του Βερολίνου.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έκανε εύκολα το μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ της αντιπάλου της για να προηγηθεί με 2-0.

Η Μπέντσιτς απάντησε όμως αμέσως με δικό της μπρέικ αμέσως μετά και ισοφάρισε σε 2-2. Ακολούθησαν δύο ακόμη μπρέικ, με την Ελληνίδα να μένει αυτή τη φορά πίσω στο σκορ, για να επανέλθει όμως και να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ. Εκεί, η Σάκκαρη βρήκε πρώτη το μίνι μπρέικ, η Μπέντσιτς το “έσβησε”, αλλά με δεύτερο από τη Μαρία και τη βοήθεια του φιλέ στον τελευταίο πόντο, πήρε το πρώτο σετ με 7-6 και έκανε το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο τενίστριες έδωσαν μεγάλη “μάχη” και κράτησαν τα σερβίς τους μέχρι και το 5-5, με την Σάκκαρη να “σβήνει” συνολικά 13 μπρέικ πόιντς της αντιπάλου της. Στο 14ο όμως, η Μπέντσιτς έκανε το μπρέικ και έκλεισε το σετ με 6-4, ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ματς.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τρίτο σετ, όπου η Σάκκαρη έχασε σημαντικές ευκαιρίες για ένα μπρέικ, το οποίο πέτυχε τελικά η Μπέντσιτς στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Με το σκορ στο 5-4, η Σάκκαρη έσβησε τρία σετ πόιντ κόντρα στην Ελβετίδα, αλλά δεν απέφυγε το 6-4 και το 2-1 στα σετ.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αποκλείστηκε έτσι από τον τελικό, όπου θα διεκδικούσε τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της και πρώτο στο γρασίδι.

Πηγή: newsit.gr