Australian Open: Στα προημιτελικά με επική ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Στον τελικό του Rolland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Μετά από μια επική μάχη με τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση στην οχτάδα του Australian Open.

Μετά από μια επική μάχη με τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ, νούμερο 22 στον κόσμο, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κυριάρχησε στα πέντε σετ (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4) και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ, νούμερο 10 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Τσιτσιπάς, νούμερο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, μολονότι βρισκόταν διαρκώς υπό πίεση καθώς ο Φριτζ πήρε δύο φορές το προβάδισμα στα σετ (1-0 και 2-1) κατόρθωσε να γυρίσει το ματς και να προκριθεί στα προημιτελικά. Άλλωστε η παράδοση που έχει χτίσει ο Στέφανος στο Australian Open, όπου συμμετείχε δύο φορές στον ημιτελικό το 2019 και το 2021, δείχνει ότι μπορεί να φτάσει μέχρι τέλους. Παράλληλα, έδειξε ότι έχει επανέλθει πλήρως μετά την εγχείριση που υποβλήθηκε στον αγκώνα καθώς έβγαλε εις πέρας έναν απαιτητικό αγώνα πέντε σετ.

Το πρώτο σετ άρχισε ισορροπημένα αλλά μετά το τέταρτο γκέιμ (2-2) ο Φριτζ άρχισε να δυσκολεύει στο σερβίς του τον Τσιτσιπά, ο οποίος έσωσε ένα μπρέικ πόιντ επικρατώντας τελικά στο χέρι του για το 3-2, αλλά έχασε το σερβίς του στο έβδομο γκέιμ (3-4) κι έχασε και το σετ (6-4) έπειτα από 39 λεπτά.