Ελλάδα – Ιταλία 10-11: Ηττα και αποκλεισμός από τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος (ΒΙΝΤΕΟ)

Πικρή ήττα γνώρισε η Εθνική πόλο ανδρών κόντρα στην Ιταλία (11-10) και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να έχει διπλή εκπροσώπηση στις 4 καλύτερες ομάδες του κόσμου, καθώς η Εθνική πόλο ανδρών έχασε από την Ιταλία με 11-10 και δεν θα συνοδεύσει τις αθλήτριες της Αλεξίας Καμμένου.

Η “σετεμπέλο” αποδείχθηκε ξανά ο κακός δαίμονας της Ελλάδας, κερδίζοντάς τη για όγδοη φορά στις τελευταίες 11 αναμετρήσεις.

Η Εθνική θα βρεθεί για πρώτη φορά εκτός τετράδας μετά από δύο σερί παγκόσμια, στα οποία κέρδισε το χάλκινο και το ασημένιο μετάλλιο σε Ουγγαρία και Ιαπωνία.

Πλέον οι αθλητές του Θοδωρή Βλάχου θα κληθούν να αναμετρηθούν με το Μαυροβούνιο (15/02) για τις θέσεις 5-8.

Το παιχνίδι

Ο αγώνας ξεκίνησε με νευρικότητα και από τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τις επιθέσεις να μην έχουν αντίκτυπο. Η Ιταλία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με την Ελλάδα να έχει τις απαντήσεις. Βρήκε την ηρεμία της μέσα στην πισίνα και πέτυχε τρία διαδοχικά γκολ με τους Γενηδουνιά, Γκιουβέτση και Παπαναστασίου, κλείνοντας το πρώτο οκτάλεπτο με το επιμέρους της 3-1.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους αθλητές του Θοδωρή Βλάχου, οι οποίοι είδαν τον Αργυρόπουλο να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία και τη “γαλανόλευκη” να αγωνίζεται για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Η Εθνική έχασε την ψυχραιμία της, η Ιταλία το εκμεταλλεύτηκε με πέντε διαδοχικά γκολ, με συνέπεια να κλείσει το δεύτερο οκτάλεπτο με συνολικό σκορ 6-5 υπέρ της.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε όπως και το δεύτερο, με την Ιταλία να βρίσκει πρώτη τον δρόμο για τα δίχτυα και να βάζει δύσκολα στην Ελλάδα. Ωστόσο, η “γαλανόλευκη” ανέκτησε τη χαμένη της ηρεμία, δείγμα και της ψυχολογικής προετοιμασίας της, με συνέπεια να ισοφαρίσει πρώτα σε 7-7 και ύστερα σε 8-8.

Με αυτό το σκορ έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο, μετά και την τρομερή απόκρουση του Ζερδεβά στην τελευταία επίθεση των Ιταλών.

Το τέταρτο οκτάλεπτο μπήκε με την Εθνική να έχει τα ηνία του ματς και να κρατάει την πρόκριση μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του ψυχοφθόρου αγώνα. Εκεί ήταν που η Ιταλία γύρισε το κουμπί και εξελίχθηκε για ακόμα μια φορά στον κακό δαίμονα της “γαλανόλευκης”.

Τρία σερί γκολ από τους Ιταλούς και το 10-8 έγινε σε 1,5 λεπτό 11-10, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση οι αθλητές του Θοδωρή Βλάχου δεν κατάφεραν το πολυπόθητο τέρμα που θα οδηγούσε το ματς στα πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 3-2, 2-3

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Αργυρόπουλος , Κανακάκης, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος, Παπανικολάου

Ιταλία: Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Κοντέμι, Μαρτσιάλι, Φοντέλι, Βελότο, Ρεντσούτο, Ετσενίκε, Πρεσιούτι, Μπρούνι , Ντι Σόμα, Ντόλτσε, Νικόζια, Γκράτα