Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης: Νέο πανελλήνιο ρεκόρ και έκτη θέση στα 4Χ200μ ελεύθερο (ΒΙΝΤΕΟ)

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Ελλάδα

Οι Ελληνες αθλητές τερμάτισαν με 7:09.10

Νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατέγραψε η ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών, κατακτώντας την έκτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Ντόχα.

Η ελληνική τετράδα, αποτελούμενη από τους Δημήτρη Μάρκο, Κώστα Εγγλεζάκη, Κωνσταντίνο Στάμου και Ανδρέα Βαζαίο, είχε πετύχει το στόχο της από το πρωί, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, και απόλαυσε τη συμμετοχή της στον τελικό.

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά τερματίζοντας σε 7:09.10 οι Ελληνες αθλητές βελτίωσαν το 7:09.90 του προκριματικού, καταρρίπτοντας ξανά το πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Μάρκος κάλυψε το πρώτο 200άρι σε 1:46.74, «αγγίζοντας» το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1:46.65), που φαίνεται ότι είναι θέμα χρόνου να το βελτιώσει.

Ο Εγγλεζάκης (1:47.65) και ο Στάμου (1:48.02) πήγαν λίγο πιο αργά σε σχέση με το πρωί, όμως ο Βαζαίος με 1:46.69 ήταν σαφώς πιο γρήγορος από τον προκριματικό, κέρδισε μία θέση και έφερε το νέο ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο, για πρώτη φορά στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων πήρε η Κίνα με 7:01.84, ενώ η Νότια Κορέα ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο ομαδικού αγωνίσματος, εξασφαλίζοντας το ασημένιο με 7:01.94 και αφήνοντας τρίτες τις ΗΠΑ (7:02.08).