Γιώργος Κουγιουμτσίδης: Ο Θεσσαλονικιός παλαιστής αναδείχθηκε ανερχόμενο παγκόσμιο «αστέρι» για το 2023

Στο Ranking Series του Καΐρου ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης

Δεν πέρασε απαρατήρητος από την UWW

Ενας από τους κορυφαίους ανερχόμενους αθλητές για το 2023 αναδείχθηκε ο ταλαντούχος Θεσσαλονικιός παλαιστής, Γιώργος Κουγιουμτσίδης.

Η UWW ανακοίνωσε τους κορυφαίους της χρονιάς που φεύγει και ο 22χρονος Έλληνας αθλητής -στην κατηγορία των 74 κιλών- πήρε τον τίτλο του κορυφαίου ανερχόμενου αθλητή στην ελευθέρα πάλη των ανδρών.

Ο Κουγιουμτσίδης –ο οποίος ξεχώρισε και τις προηγούμενες χρονιές με τις επιτυχίες του- ξεκίνησε τη σεζόν με το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 και συνέχισε με αργυρό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών.

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πέτυχε τον μεγαλύτερο στόχο του… μέχρι τον επόμενο, που ήταν να πάρει την πρόκριση και να κλείσει θέση για τους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του. Μάλιστα, ο Κουγιουμτσίδης αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής για τον μήνα Μάρτιο.