Κροατία – Ελλάδα 13-8: Βαριά ήττα με αποκλεισμό για την Εθνική πόλο ανδρών

Κροατία - Ελλάδα πόλο

Η “γαλανόλευκη” μένει για μία ακόμα φορά εκτός βάθρου

Η Ελλάδα γνώρισε βαριά ήττα από την Κροατία στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με τους οικοδεσπότες να παίρνουν τη νίκη στο Ζάγκρεμπ με 13-8.

Από την άκρως ανταγωνιστική εικόνα που είχε στα δυο πρώτα οκτάλεπτα κόντρα στην Κροατία, η εθνική πόλο των ανδρών έκανε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Ζάγκρεμπ.

Η “γαλανόλευκη” μένει για μια ακόμα φορά εκτός βάθρου, με το ευρωπαϊκό μετάλλιο να παραμένει ένα “απωθημένο” για την πιο επιτυχημένη ομάδα του ελληνικού αθλητισμού.

Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου θα βρεθεί τώρα στους αγώνες κατάταξης (5-8) με πρώτο εξ αυτών με τη Ρουμανία το Σάββατο (13/01).

Το ματς ξεκίνησε με τον Ζερδεβά να αποκρούει πέναλτι του Χάρκοφ, ο οποίος όμως πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ. Ο Κώστας Κάκαρης απάντησε με ένα εντυπωσιακό γκολ από τα 2μ. και μία κερδισμένη αποβολή, που αξιοποίησε ο Φουντούλης, αλλά οι Κροάτες βρήκαν λύσεις απέναντι στη σύνθετη ελληνική άμυνα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη 3-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι άμυνες “έσφιξαν”, ο Μάρκο Μπίγιατς έκανε κάποιες καλές αποκρούσεις (κυρίως ένα τετ-α-τετ του Παπαναστασίου, μετά από έξοχη ατομική ενέργεια του Ελληνα άσου) και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 5-4, χάρη σε έναν “κεραυνό” του Βουκίσεβιτς.

Στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, όμως, ο Νικολαϊδης κέρδισε πέναλτι που έφερε την ισοφάριση από τον Αργυρόπουλο, ο Φουντούλης με εξαιρετική άμυνα έκλεψε την μπάλα στην περιφέρεια και έβγαλε την κόντρα, με τον Παπαναστασίου να δίνει προβάδισμα 6-5 στην ελληνική ομάδα.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για την εθνική, που “μπλόκαρε” τελείως στην επίθεση, είχε 0/3 στον παίκτη παραπάνω (στη μία περίπτωση ο Μπίγιατς έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Παπαναστασίου) και αρκετά λάθη και κακές επιλογές.

Η Κροατία πήρε την ψυχολογία του παιχνιδιού, η εξέδρα μπήκε στην εξίσωση και οι “χρβάτσκι” πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα γκολ και πήραν σημαντικό πλεονέκτημα τριών τερμάτων (9-6). Οι διεθνείς κατέρρευσαν και παράτησαν το παιχνίδι και αυτό οδήγησε σε μία δεύτερη συντριβή στη διοργάνωση (μετά το 15-8 από την Ιταλία), που εκτός των άλλων αποτελεί και πλήγμα για το γόητρο μίας ομάδας που συνήθισε να πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Κροατία): 3-3, 2-3, 4-0, 4-2

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Χάρκοφ (περιφέρεια), 1-1 Κάκαρης (φουνταριστός), 1-2 Φουντούλης (π.π.), 2-2 Φάτοβιτς (περιφέρεια), 2-3 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 3-3 Μάρινιτς-Κράγκιτς (π.π.), 3-4 Καλογερόπουλος (περιφέρεια), 4-4 Μάρινιτς-Κράγκιτς (π.π.), 5-4 Βουκίσεβιτς (περιφέρεια), 5-5 Αργυρόπουλος (πέναλτι), 5-6 Παπαναστασίου (κόντρα), 6-6 Λόντσαρ (φουνταριστός), 7-6 Μάρινιτς-Κράγκιτς (π.π.), 8-6 Βουκίσεβιτς (π.π.), 9-6 Μάρινιτς-Κράγκιτς (πέναλτι), 10-6 Λόντσαρ (π.π.), 11-6 Φάτοβιτς (μπάσιμο), 12-6 Φάτοβιτς (περιφέρεια), 13-6 Μπούριτς (π.π.), 13-7 Παπαναστασίου (κόντρα), 13-8 Αργυρόπουλος (π.π.).

Η εθνική είχε 2/9 με παίκτη παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 1 γκολ από την περιφέρεια, 1 από θέση φουνταριστού και 2 στην κόντρα.

Η Κροατία είχε 6/9 με παίκτη παραπάνω, 1/2 πέναλτι, 4 γκολ από την περιφέρεια, 1 από θέση φουνταριστού και 1 με μπάσιμο.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν ο Μπίλιακα (4΄22΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα), ο Σκουμπάκης (3΄49΄΄ πριν το τέλος της αναμέτρησης) και ο Μπούτιτς (34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού)

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία), Κολόμπο (Ιταλία)

Οι συνθέσεις:

ΚΡΟΑΤΊΑ (Ιβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς 1, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 2, Μπίλιακα, Μπούκιτς, Βουκίσεβιτς 2, Ζούβελα, Μάρινιτς-Κράγκιτς 4, Βρλιτς, Μπούτιτς, Χάρκοφ 1, Πόπαντιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Καλογερόπουλος 1, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1, Νικολαϊδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος