Λευτέρης Πετρούνιας: Σήκωσε τη σημαία της Ελλάδας ψηλά – Η απονομή του χρυσού μεταλλίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε για πολλοστή φορά να σηκώσει τη σημαία της Ελλάδας ψηλά και να ακουστεί ο εθνικός μας ύμνος.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας συνεχίζει να γράφει ιστορία. Δεν τον αποκαλούν τυχαία «βασιλιά» των κρίκων. Κατέκτησε για έβδομη φορά χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και μας έκανε υπερήφανους.

Ο Ελληνας πρωταθλητής και Ολυμπιονίκης ξεπέρασε και τον θρυλικό Ούγγρο Κρίστιαν Μπέρκι, αποτελώντας τον μοναδικό αθλητή στην ιστορία που έχει επτά τίτλους στο ίδιο όργανο.

Με επίδοση 15.000, ο Ελληνας πρωταθλητής διέλυσε τον ανταγωνισμό και με ένα υπέροχο πρόγραμμα ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Οπως είναι φυσικό, ο Πετρούνιας δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του στην απονομή του χρυσού μεταλλίου.

Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Αζέρος Νικίτα Σιμόνοφ με 14,900 βαθμούς, υπερισχύοντας στην ισοβαθμία με τον περσινό νικητή, τον αιγυπτιακής καταγωγής Τούρκο Άντεμ Ασίλ, ο οποίος πήρε επίσης 14,900 βαθμούς αλλά έμεινε 3ος επειδή είχε χαμηλότερο επιμέρους βαθμό εκτέλεσης.

Ο 33χρονος πρωταθλητής αφιέρωσε αυτή τη νίκη στην οικογένειά του που παρακολούθησε από κοντά την προσπάθεια του. Συγκεκριμένα, ο Λευτέρης Πετρούνιας έστειλε ένα φιλί και μία καρδιά προς την Βασιλική Μιλλούση και τις δύο κόρες του, που βρίσκονταν στις κερκίδες.

Τα συγχαρητήρια του Πρωθυπουργού

«Ο Λευτέρης Πετρούνιας για ακόμα μία φορά έφερε την Ελλάδα στην κορυφή! Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ρίμινι και σήκωσε ξανά τη γαλανόλευκη ψηλά! Σε ευχαριστούμε Λευτέρη. Θερμά συγχαρητήρια!» έγραψε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης σε ανάρτησή του, λίγο μετά την είδηση ότι ο Λευτέρης Πετρούνιας έγινε για 7η φορά πρωταθλητής Ευρώπης.

Πηγή φωτό: Hellenic Olympic Committee