Λος Κάμπος: Ηττα με 2-0 από τον Ρουντ και πτώση στο Νο12 για τον Τσιτσιπά

Στέφανος Τσιτσιπάς

Ποια λάθη έκανε ο Ελληνας τενίστας

Εκτός τελικού του Λος Κάμπος βρέθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Κάσπερ Ρουντ και θα πέσει ακόμα μια θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Νορβηγός με αυτή τη νίκη ανεβαίνει στο Νο11, ρίχνοντας στο Νο12 τον Τσιτσιπά και αν πάρει και τον τίτλο, τότε θα επιστρέψει στο Top10, ρίχνοντας από εκεί τον Τέιλορ Φριτζ για 55 πόντους.

O Στέφανος Τσιτσιπάς πλήρωσε ένα λάθος στο πρώτο σετ και πέντε χαμένα set point στο δεύτερο, για να αποκλειστεί από τον Κάσπερ Ρουντ στο Λος Κάμπος. Ο Νορβηγός ήταν εξαιρετικός και ψύχραιμος όταν έπρεπε και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό επικρατώντας με 6-4, 7-6 (4) σε μία ώρα και 49 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε με διάθεση στο ματς να τρέξει όσο μπορεί τον αντίπαλό του, αλλάζοντας με μεγάλη συχνότητα πλευρά στα χτυπήματά του. Από την άλλη ο Νορβηγός ήταν αξιόπιστος με το φόρχαντ και δεν άφηνε τον Ελληνα τενίστα να ξεφύγει στο σκορ.

Αντίθετα, ο Ρουντ βρήκε το μοναδικό break point στο πρώτο σετ (κι αυτό από λάθη του Στέφανου στο σερβίς) για να το πάρει με 6-4, έχοντας χάσει μόνο 5 πόντους στο σερβίς του σε όλο το σετ!

Στο δεύτερο ο Τσιτσιπάς βρήκε τα πρώτα του break point μαζί με set point, όμως ξόδεψε και τις πέντε ευκαιρίες που είχε να ισοφαρίσει, με το σετ να κρίνεται στο tie break, εκεί όπου ο Ρουντ πιο ψύχραιμος έφτασε στη νίκη.

Ο Στέφανος θα μπορούσε κάλλιστα να έχει φύγει νικητής, σε ένα ματς που είχε 12 άσους έναντι 5 του αντιπάλου του, 33 winners έναντι 15 και 80% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς, αλλά «πλήρωσε» τα πέντε χαμένα set points και το εκπληκτικό 88% του Ρουντ στο δικό του πρώτο σερβίς, σε κερδισμένους πόντους (35/40)

Η αδυναμία του Τσιτσιπά, έφερε το 1-0 για τον Ρουντ

Με δύο άσους στη σειρά, ο Τσιτσιπάς έγραψε το 1-0, με τον Ρουντ να ισοφαρίζει εύκολα, αλλά το ίδιο εύκολα έκανε το 2-1 ο Στέφανος, που έτρεξε αρκετά τον Νορβηγό.

Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα δύο games, με τον Στέφανο να έχει το προβάδισμα με 3-2, χάρη σε έναν άσο και το γεγονός ότι σε κάθε ευκαιρία έτρεχε όσο μπορούσε τον Ρουντ.

Στο 3-3 ήρθε και το πρώτο break point από διπλό λάθος του Τσιτσιπά, ο οποίος στον επόμενο πόντο έκανε ένα εύκολο λάθος με το φόρχαντ και ο Ρουντ βρέθηκε σε θέση ισχύος στο σετ.

Με love game έκανε το 5-3, ενώ ο Τσιτσιπάς μείωσε με αψεγάδιαστο σετ σε 5-4. Ο Νορβηγός όμως χωρίς προβλήματα έκλεισε το σετ αμέσως μετά.

Πέταξε 5 set points και αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς

Με πολύ ωραίους πόντους και από τους δύο, έκλεισε υπέρ του Στέφανου το πρώτο game στο δεύτερο σετ, με τον Νορβηγό να ισοφαρίζει με άσο, αλλά τον Τσιτσιπά να κάνει το 2-1 σε ένα game με πανέμορφους πόντους και από τους δύο και τον Στέφανο να το κλείνει με μπάκχαντ στη διαγώνιο, ενώ ο Ρουντ ανέβηκε στο φιλέ.

Ιδια εικόνα στα άλλα δύο game, με τον Νορβηγό να αμύνεται καλά, αλλά τον Στέφανο με winner να βρίσκει λύσεις για το 3-2.

Στο επόμενο game ένα κακό χτύπημα του Στέφανου στο υπέρ του 15-30, αντί να τον φέρει σε διπλό break point, τον ανάγκασε να βλέπει τον Ρουντ να ισοφαρίζει εκ νέου.

Στο υπέρ του 4-3 έχασε πάλι ευκαιρίες να βρει τα πρώτα του break point στο ματς αφού το 0-30 έγινε 40-30 και 4-4 από τον Νορβηγό.

Παρά την πίεση, ο Τσιτσιπάς βρήκε 3 άσους, με τον ένα σε δεύτερο σερβίς (!) για να κάνει το 5-4 με love game.

Αμέσως μετά βρήκε τα πρώτα break point στο ματς και μάλιστα τρία με 0-40, τα οποία ήταν και set point. Τα ξόδεψε με συνεχόμενα λάθη και ο Ρουντ ισοφάρισε σε 5-5, γλιτώνοντας φθηνά.

Στο επόμενο game χρειάστηκε δύο άσους συνεχόμενους στο 40-40 για να φτάσει στο 6-5, ενώ αμέσως μετά, ξόδεψε άλλα δύο set point, με το σετ να πηγαίνει στο tie break. Εκεί πήγαν όλα… λάθος (βρέθηκε να χάνει 4-0) και με 7-4 ο Ρουντ κατέκτησε το tie break και το σετ, για να πάει στον τελικό.

Πηγή: gazzetta.gr