Πανελλήνιο Πρωτάθλημα: Ξεχώρισαν στα σπριντ οι Βροντινός του ΠΑΟΚ και Εμμανουηλίδου του Αλεξάνδρου Μακεδονίας

Θοδωρής Βροντινός του ΠΑΟΚ στίβος 38ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2024 / 1η ΗΜΕΡΑ / ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Οι αγώνες διεξάγονται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας

Αρωμα Θεσσαλονίκης είχαν οι δύο πρωτιές στα σπριντ, στο 38ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού Στίβου που διεξάγεται αυτό το Σαββατοκύριακο (17-18/2) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Θοδωρής Βροντινός του ΠΑΟΚ και η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου του ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας ήταν οι δυο αθλητές που τερμάτισαν πρώτοι στα 60μ. και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα.

Ο Βροντινός πήρε τη νίκη πετυχαίνοντας, μάλιστα, νέο ατομικό ρεκόρ, αφού είχε 6.68. Ο αθλητής του Χάρη Βαρυτιμίδη ξεκίνησε καλά από το βατήρα και μετά τα 30 μ. έφυγε μπροστά και κράτησε μέχρι το τέλος τη διαφορά από τους αντιπάλους του. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Βροντινού σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία των Ανδρών.

Την καλή του κατάσταση επιβεβαίωσε και ο Γιάννης Βοσκόπουλος (ΠΑΟ) που ήταν δεύτερος με 6.75 και τρίτος ο Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) με 6.77.

Πολυνίκη Εμμανουηλίδου του ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας 38ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2024 / 1η ΗΜΕΡΑ / ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, στις γυναίκες, υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο του 2023 και παράλληλα επιβεβαίωσε την εξαιρετική της κατάσταση. Τερμάτισε σε 7.29 και αναδείχθηκε νικήτρια στο αγώνισμα.

Η ευχάριστη έκπληξη της φετινής χρονιάς, η Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομ.) τερμάτισε δεύτερη με 7.39 και βελτίωσε για πέμπτη φορά φέτος το ατομικό της ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Μαρία Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) με 7.46.

Πηγή φωτό: Eurokinissi