Στα ημιτελικά του Λος Κάμπος ο Τσιτσιπάς – Βρήκε ρυθμό κόντρα στον Κοβάσεβιτς (2-0)

Στέφανος Τσιτσιπάς

Δυο νίκες μακριά από την υπεράσπιση του τίτλου του

Στα ημιτελικά του Λος Κάμπος πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά την νίκη του στο παιχνίδι με τον Κοβάσεβιτς με 2-0 σετ.

Σε ένα όχι και τόσο καλό παιχνίδι από την πλευρά του, ο Τσιτσιπάς επικράτησε του Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς με 2-0 σετ (7-6 (1), 6-3 σε μία ώρα και 39 λεπτά) και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης και δύο νίκες μακριά από την υπεράσπιση του τίτλου του.

Είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και παρά το ότι βρέθηκε πίσω με 3-0 στο πρώτο σετ και σέρβιρε δύο φορές για να μείνει στο σετ, έφτασε στο tie break όπου ήταν κυρίαρχος και έκανε το 1-0. Στο δεύτερο, με το υπέρ του 4-2, κράτησε πολύ δύσκολα το σερβίς του και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι υπέρ του.

Στα θετικά του αγώνα τα εξαιρετικά ποσοστά πίσω από το σερβίς του, με 87% κερδισμένο πρώτο σερβίς (34/39) και 52% στο δεύτερο (14/27), έναντι 72% και 48% αντίστοιχα, του αντιπάλου του. Είχε επίσης και 26 winners.

Ηταν γενικότερα ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό και για τους δύο, με αρκετά λάθη και λίγες ωραίες φάσεις, με εξαίρεση το δεύτερο μισό του δεύτερου σετ. Η ουσία είναι ότι ο Στέφανος πέρασε στα ημιτελικά, εκεί όπου αύριο τα ξημερώματα θα αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ.

Το ματς

Εύκολα με εξαιρετικό πρώτο σερβίς ο Κοβάσεβιτς άνοιξε το σκορ και με ένα σωστό τσάλεντζ έκανε break για να προηγηθεί με 2-0 και στη συνέχεια με 3-0, αφού ο Τσιτσιπάς δεν είχε επιστροφές στο σερβίς του.

Ο Στέφανος πήρε δύσκολα το πρώτο game του με δύο πρώτα καλά σερβίς στο φινάλε για να ακολουθήσει ένα τριπλό break point, το οποίο εν τέλει ήρθε στην 3η ευκαιρία από λάθος του Κοβάσεβιτς σε ένα χτύπημα backhand.

Το 3-3 ήρθε με δύο σερβίς βολέ του Τσιτσιπά, ο οποίος όμως νωρίτερα χρειάστηκε να σβήσει break point.

Λίγο έλειψε να φτάσει και στο 4-3, ο Τσιτσιπάς, όμως ο Κοβάσεβιτς έσβησε ωραία τα δύο break point του Ελληνα τενίστα και διατήρησε το προβάδισμα.

Με άσο ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε εύκολα σε 4-4, αλλά με άσο ο Κοβάσεβιτς τον έστειλε να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Το έκανε με… στυλ, αφού το κατέκτησε με love game και άσο στο τέλος, όμως με δικό του love game o Κοβάσεβιτς διατήρησε το προβάδισμα με 6-5.

Δίκαια πήγε το σετ τελικά σε tie break όπου ο Τσιτσιπάς έσπασε και τα τρία πρώτα σερβίς του αντιπάλου του, για να πάει στην αλλαγή, προηγούμενος 5-1! Εκλεισε τελικά το tie break με 7-1 και πήρε το πρώτο σετ.

Χωρίς κάποια ευκαιρία για break κύλησαν τα πρώτα πέντε game στο δεύτερο σετ, με τον Τσιτσιπά να έχει προβάδισμα 3-2.

Εκεί ήρθε η αλλαγή στο σετ, καθώς ο Στέφανος βρήκε break point και δεν το άφησε να πάει χαμένο, αφού έβγαλε μια πάρα πολύ δύσκολη άμυνα και στην εξέλιξη του πόντου πέρασε στην επίθεση για να κάνει το 4-2.

Ο Κοβάσεβιτς βρήκε από την μεριά του αμέσως μετά τρία break points τα οποία έσβησε με δύσκολα βολέ ο Τσιτσιπάς.

Με το υπέρ του 5-2 ο Στέφανος ήταν λίγο πιο ήρεμος. Ο Κοβάσεβιτς μείωσε σε 5-3 και ο Τσιτσιπάς πήγε να σερβίρει, για να κλείσει την πρόκριση στους «4».

Πηγή: gazzetta.gr