Τορόντο: Προκρίθηκε στις “16” η Μαρία Σάκκαρη

Σάκκαρη

Δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα η Ελληνίδα τενίστρια

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια Μαρία Σάκκαρη ζορίστηκε στην πρεμιέρα της στο Τορόντο, αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της Σλόαν Στίβενς.

Ειδικότερα, επικράτησε με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-2) και στον επόμενο γύρο θα παίξει είτε με την Ανισίμοβα, είτε με την Πλίσκοβα.

Στο πρώτο σετ σέρβιρε εξαιρετικά χάνοντας μόλις 3 πόντους και έχοντας τέσσερις άσους. Στο δεύτερο όμως έκανε πολλά αβίαστα λάθη που έφεραν την ισοφάριση για την Στίβενς. Όμως στο τρίτο ένα break που ήρθε με υπομονή, κλείδωσε τη νίκη για την Σάκκαρη, που συνολικά ήταν καλύτερη και αν ήταν πιο προσεκτική θα είχε τελειώσει την πρόκριση πολύ πιο γρήγορα από τις 2 ώρες και 9 λεπτά που χρειάστηκε.

Είχε 9 άσους στο ματς και διπλάσιους winner από την αντίπαλό της, φτάνοντας έτσι στην φάση των «16».