Τσιτσιπάς – Τζάρι 2-1: Με ανατροπή στα ημιτελικά στο Λος Κάμπος

Μεγαλύτερη δυσκολία αντιμετώπισε αυτή τη φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μέχρι να νικήσει τον Νίκολας Τζάρι με 6-7(6), 7-6(4), 6-2 και να προκριθεί στα ημιτελικά του τουρνουά στο Λος Κάμπος του Μεξικού.

Είναι συνολικά ο 5ος μέσα στη σεζόν για τον Έλληνα παίκτη, που θα αντιμετωπίσει τον νικητή της συνάντησης ανάμεσα στον Κροάτη, Μπόρνα Τσόριτς και τον Λευκορώσο, Ιλια Ιβάτσκα.

Κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες με τη θερμοκρασία στους 28 βαθμούς Κελσίου και την υψηλή υγρασία, ο Τσιτσιπάς άντεξε και έφθασε στη σπουδαία νίκη.

«Πέταξε» τρία σερί set points o Tσιτσιπάς το 0-1

Βγάζοντας δύο άσους ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το εναρκτήριο game (1-0), για να έρθει από ένα love game από κάθε παίκτη για το 2-1.

Με έναν winner και δύο λάθξ από τον Τζάρι, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 0-40 και με τη δεύτερη ευκαιρία έφθασε στο break για το 3-1. Όμως ο Τζάρο απάντησε άμεσα, στο 30-40 ακολούθησε αβιάστο λάθος από τον Τσιτσιπά και break (3-2).

Ο παίκτης από τη Χιλή έστω και με δυσκολία έφθασε στην ισοφάριση (3-3), όμως με τέσσερις σερί πόντους κατέκτησε το 7ο game, για το νέο προβάδισμα (4-3).

Ο Τζάρι με άσο κατέκτησε το 8ο game (4-4), όμως ο Τσιτσιπάς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 5-4. Παίζοντας κυριαρχικό τένις ο Τζάρι ισοφάρισε 5-5 και με love game σε 6-6, στέλνοντας το σετ στο tie break.

Εκεί ο Τσιτσιπάς με το δεύτερο mini break, προηγήθηκε 4-2, έφθασε στο 6-3 και σε τρία σερί set points, όμως ο Τζάρι με ένα σερί 5-0 ανέτρεψε τα δεδομένα, κατακτώντας το σετ με 7-6(6).

Πιο ψύχραιμος στο 2ο tie break και 1-1

Ο Τσιτσιπάς βρήκε ευκαιρία για το break στο 30-40, όμως ο Τζάρι με το 2ο αβαντάζ που δημιούργησε πήρε το game για το 1-0.
Ο Τζάρι προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς τού Τσιτσιπά, έφθασε στο 40-40, όμως δεν τα κατάφερε, 1-1, αλλά με love game πήρε νέο προβάδισμα (2-1).

Ο Τσιτσιπάς βρήκε δεύτερη ευκαιρία για break στο 5ο game, όμως και πάλι ο Τζάρι είχε τις λύσεις για το 3-2.
Ο 24χρονος Έλληνας με ευκολία έφθασε στο 3-3, ο Τζάρο με δύο σερί winners έκανε το 4-3 και ο Τσιτσιπάς με δύο σερί πόντους έκλεισε το δικό του service game για το 4-4.

Οι δυο παίκτες διατηρώντας το σερβίς τους με ευκολία πήγαν στο 5-5. Δύο διαδοχικά λάθη από τον Τζάρι με το φόρχαντ έφεραν τον Τσιτσιπά στο 0-30, ο Τζάρι με άσο και σμας ισοφάρισε και στο πρώτο αβαντάζ έκλεισε το game για το 6-5.

Όμως ο Τσιτσιπάς με ψυχραιμία και με love game έστειλε το σετ στο tie break. Τώρα ο Τσιτσιπάς δεν έκανε το ίδιο λάθος, με δύο γρήγορα mini break προηγήθηκε 3-1, πήγε στο 5-2, δημιούργησε ξανά δυο σερί set points στο 6-4 και με την πρώτη ευκαιρία τελείωσε τη διαδικασία, πήρε το σετ 7-6(4) και έστειλε τον αγώνα σε 3ο σετ.

Με σερί 8-0 και ημιτελικά

Ο Τσιτσιπάς έκλεισε με άσο το game για το 1-0, ο Τζάρι με τρεις σερί πόντους ισοφάρισε 1-1, και με άνεση ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-1.

Βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του ο Τσιτσιπάς πέτυχε καθοριστικό break με love game για το 3-1. Φαινόταν, πλέον, ξεκάθαρα η κυριαρχία του και διευρύνοντας το σερί των πόντων του σε 8-0, ξέφυγε με 4-1.

Από εκεί και πέρα δεν κινδύνεψε, φθάνοντας στο 6-2 σε ένα παιχνίδι 2 ωρών και 57 λεπτών, που τελείωσε στη μια το πρωί, τοπική ώρα.

Πηγή: gazzetta.gr