Βόλεϊ: Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό και κατέκτησε το Super Cup (ΦΩΤΟ)

Ολυμπιακός ΠΑΟΚ βόλεϊ Super Cup

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στα… χέρια του Δικεφάλου

Ο ΠΑΟΚ με μία εντυπωσιακή εμφάνιση πέρασε νικηφόρα από του Ρέντη, νίκησε με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό και κατέκτησε το Super Cup.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, που διεξήχθη στο κλειστό «Μ. Μερκούρη», να κερδίσουν τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ και κατέκτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου το Super Cup.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του, είδε όμως τους “ερυθρόλευκους” να ισοφαρίζουν δύο φορές στο σκορ, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, που διήρκησε 126 λεπτά, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην έδρα των αντιπάλων, μετά τις 7 Νοεμβρίου 2021 (είχε νικήσει πάλι με 3-2 για το Λιγκ Καπ) αλλά και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Άξελ Τρούχτσεφ.

Τα σετ: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά απ’ το πρώτο σετ βάζοντας πίεση στην υποδοχή του Ολυμπιακού και πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 3-0. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά με 10-8, όμως από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες άρχισαν να πορεύονται πόντο-πόντο. Ο Δικέφαλος του Βορρά προσπέρασε με 19-20 σε ένα κρίσιμο σημείο με τον Ντεν Ντρις, ο Ιντάλγκο έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ-μπολ (24-23), όμως το τρομερό μπλοκ του Σαμουλένκο στον Τζούριτς και η κόντρα μπάλα του Ντεν Ντρις χάρισαν στον ΠΑΟΚ το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να πάρει μικρές διαφορές απ’ την αρχή, έφτασε στο 21-16 κι έκανε σχετικά εύκολα το 1-1 με 25-21. Στις αρχές του τρίτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, όμως ο ΠΑΟΚ με μικρά ξεσπάσματα και καλές υποδοχές έφτασε το σκορ στο 18-13 κι έδειξε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση ως το 25-20 και το 1-2.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε σημαντικά στο τέταρτο σετ, ανέβασε στροφές στην επίθεση και στην υποδοχή του με Ιντάλγκο, Στερν, Κουμεντάκη πρωταγωνιστές και πήγε στο 13-7, παίρνοντας μία απόσταση ασφαλείας την οποία δεν θα μπορούσε να καλύψει ο ΠΑΟΚ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται πλέον στο τάι-μπρέικ μετά το 25-18.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 3-1, όμως τα σερί μπλοκ του Σαμουλένκο έφεραν μπροστά τον ΠΑΟΚ με 4-6 Ο Τρούχτσεφ με άσσο έκανε το 4-7, ενώ ο Γαλιώτος με άλλο ένα κομβικό μπλοκ έκανε το 6-9, χαρίζοντας ένα πολύ ισχυρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στο τρόπαιο με 12-15, χάρις σε ένα «χρυσό» μπλοκ-άουτ του Τρούχτσεφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Παγένκ 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ), Στερν 26 (24/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (15/30 επ., 53% υπ. – 32% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 50% υπ. – 42% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 31% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 21% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (20/37 επ.), Λινάρδος 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. – 38% άριστες), Γάτσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης.

Πηγή φωτό: Eurokinissi