Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε ο ΠΑΟΚ την Καρδίτσα (72-69)

ΠΑΟΚ Καρδίτσα

Κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού οι “ασπρόμαυροι”

Η Καρδίτσα επιχείρησε να κάνει την ανατροπή-έκπληξη, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει στο φινάλε και πήρε τη νίκη (72-69) στην αυλαία του α’ γύρου της Stoiximan Basket League.

Ο Άντριου Χάρισον ήταν ο πιο συνεπής παίκτης του ΠΑΟΚ στην επίθεση με 20 πόντους (4/10 σουτ, 9/11 βολές) απέναντι στην Καρδίτσα, που πήρε σχεδόν τους μισούς πόντους από τον Ρέι ΜακΚάλουμ (18 πόντοι με 6/10 σουτ και 5/7 βολές) και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς (12 πόντοι με 5/8 σουτ και 2/2 βολές), που έφτασαν στη Θεσσαλία στη διάρκεια της εβδομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στο “μηδέν” τους γηπεδούχους για σχεδόν εννιά λεπτά (από το 23′ έως το 32′), μείωσαν στον πόντο (70-69) στα 33.2” με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, αλλά δεν χαμογέλασαν στο φινάλε.

Ο αγώνας

Η Καρδίτσα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, έφτασε στο +7 (2-9 στο 3′), αλλά πολύ γρήγορα είδε τον ΠΑΟΚ να πατάει το γκάζι και να ξεφεύγει.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά, η ομάδα του Φώτη Τακιανού ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το προβάδισμα (17-16 στο 7′), το οποίο κατάφερε να οδηγήσει μέχρι το +11 (28-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με 8/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/5 βολές άλλωστε, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν εύκολη τη ζωής τους, πριν την κάνουν πολύ πιο απλή στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου.

Με τον Άντριου Χάρισον και τον Τζάστον Άλστον να κάνουν θραύση, η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας μέχρι το +20 (49-29) στην ανάπαυλα, στην οποία η Καρδίτσα είχε 11/35 σουτ και 6 ασίστ για 9 λάθη.

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου (56-34 στο 23′), ξαφνικά όμως στο 26ο λεπτό η απόδοση έπεσε για την ομάδα του Φώτη Τακιανού, κάτι που ενεργοποίησε η Καρδίτσα, η οποία βρήκε την ευκαιρία για να αυξήσει την πίεση στους γηπεδούχους. Με όπλο την άμυνα και το “μηδέν” που κράτησε για σχεδόν εννιά λεπτά, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου μάζεψε τη διαφορά στο -5 (59-54 στο 32′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τον Δικέφαλο να διατηρεί το προβάδισμα, δίχως όμως αυτό να σημαίνει πως αισθανόταν σίγουρος.

Στα 14.5” ο Κένταλ Σμιθ έχασε μια βολή, αλλά ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν εκεί για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να δώσει την ευκαιρία στον Άντριου Χάρισον να πάει επίσης στην γραμμή. Ξανά μία χαμένη όμως, με τον Τζόρνταν Σάιμπερτ να έχει την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Εις μάτην όμως. Το σουτ που έκανε στο “μηδέν” κατέληξε στο σίδερο κι έτσι η νίκη πήγε στον ΠΑΟΚ, αφήνοντας μια απόλυτα πικρή γεύση στην Καρδίτσα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Αγραφιώτης – Στρέμπας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69.

ΠΑΟΚ: Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Πηγή φωτό: Eurokinissi