Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20: Πλώρη για μετάλλιο έβαλε η “γαλανόλευκη”

Εθνική Νέων Ανδρών

Κέρδισε την Ισλανδία με 83-75 και πέρασε στα προημιτελικά

Η Εθνική Νέων Ανδρών κέρδισε την Ισλανδία με 83-75 και πανηγύρισε την πρόκριση της στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Στην οκτάδα (13/7, 13:30) θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Τουρκία-Μαυροβούνιο (12/7, 21:00).

Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου βρήκε την Εθνική στο -4 (41-45 στο 20΄), η ελληνική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, οικοδόμησε μία διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε.

Συγκεκριμένα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα περιόρισε τους Ισλανδούς στους 7 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου και ξέφυγε για πρώτη φορά με 11 πόντους (63-52 στο 26΄), ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 24-11 για το 65-56. Στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου η «γαλανόλευκη» ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (72-59) και όλα πήραν το δρόμο τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Τσιουλίν (Ρουμανία), Μανίστε (Εσθονία)

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 12 (2), Μερμίγκης 4, Οικονομόπουλος 18 (3), Σταυρακόπουλος, Ζούγρης 17 (12ρ.), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 16 (2), Ναυπλιώτης, Νεόφυτος 3 (1), Πλώτας 10.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Πηγή φωτογραφιών: Eurokinissi