Κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ – Ηττήθηκε από την ΑΕΚ (70-90)

ΑΕΚ ΠΑΟΚ Basket League

Βρέθηκε να κερδίζει και με 17 πόντους

Κακή ήταν η σημερινή βραδιά για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, καθώς από το 17 βαθμούς με τους οποίους προηγούνταν των παικτών της ΑΕΚ, κατέληξαν να χάσουν με 70-90, στην 8η αγωνιστική της Basket League.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Τσάστον Άλστον με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ από τους παίκτες της Ενωσης πρωταγωνιστής ήταν ο Εμφιόντου Καμπενγκελε, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Με μόλις 1/13 τρίποντα και 7 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ βρέθηκε με το… καλησπέρα πίσω στο σκορ, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -8 (17-25 στο 10΄), ενώ είδε τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 6-15 στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και να ξεφεύγει στο 16΄ με 17 πόντους (23-40). Ωστόσο, η αφύπνιση του Καμπενγκέλε μέσα στις ρακέτες, βοήθησε τους «κιτρινόμαυρους» να ροκανίσουν τη διαφορά και στο κλείσιμο του εικοσαλέπτου να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (-9, 36-45 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα της ΑΕΚ πίεσε τον ΠΑΟΚ, περιορίζοντας τον στους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Την ίδια στιγμή, με την Ένωση να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-2 και στο 26΄ πέτυχαν την ανατροπή με +8 (55-47).

Με τον Κουζμίνσκας και τον Καμπενγκέλε να συνεχίζουν τα τρίποντα, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν γρήγορα μία διψήφια διαφορά και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (64-53). Με την ΑΕΚ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στον… επίλογο, με την Ένωση να μην επιτρέπει στον ΠΑΟΚ να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τσολάκος, Χριστινάκης

ΑΕΚ: Ραντλ 21 (3), Φλιώνης, Νετζήπογλου 7 (1), Κουζμίνσκας 10 (2), Καμπενγκέλε 30 (2), Τίλμαν 7, Χολ 4, Καράμπελας 5, Πιλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 2.

ΠΑΟΚ: Χάρισον 14, Σχίζας 8, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 6 (1), Άλστον 17 (1), Σμιθ 7 (1), Τσιακμάς 5, Τσαϊρέλης 4.

Πηγή φωτό: Eurokinissi