Πάλεψε αλλά “λύγισε” κόντρα στον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ (97-85)

Παναθηναϊκός ΠΑΟΚ

Δυσκόλεψε τον αντίπαλο ο Δικέφαλος

Πάλεψε σκληρά αλλά τελικά ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ στον σημερινό αγώνα για την 10η αγωνιστική της Stoximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό AKTOR, όμως εκείνος έδειξε ψυχραιμία για να επικρατήσει με 97-85 και να παραμείνει αήττητος στο πρωτάθλημα μετά από 10 στροφές.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετική δουλειά στην πρώτη περίοδο (17-22, 10′), με τον Φρίντρικσον να μοιράζει 5 ασίστ και τον Γκίλμορ να πετυχαίνει 11 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε 7 λάθη, εκ των οποίων τα 5 μετατράπηκαν σε κλεψίματα για το Δικέφαλο.

Η οργάνωση του Κώστα Σλούκα, που μοίρασε 6 ασίστ στη δεύτερη περίοδο, η άνεση του Κέντρικ Ναν στο σκοράρισμα, που έβαλε 10 πόντους στο ίδιο διάστημα και η εξάλειψη των λαθών, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να προηγηθούν με 45-42 στα 26″ πριν την ανάπαυλα. Ο Μπελιάουσκας ισοφάρισε βέβαια σε 45-45 με τρίποντο.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 15-5 σε κάτι λιγότερο από 4 αγωνιστικά λεπτά, το τριφύλλι πήρε το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα στο ματς (60-50). Αυτό το προβάδισμα έφτασε και στους 16 πόντους (66-50) λίγο πριν το 26′, ενώ τελικά η ομάδα του Αταμάν μπήκε στην τελευταία περίοδο ούσα στο +12 (74-62).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR: Βιλντόσα 6 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκραντ 3 (1) , Αντετοκούνμπο 6 , Μαντζούκας 6 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ) , Καλαϊτζάκης 10 (3 ριμπάουντ) , Γκάι 2, Μπαλτσερόφσκι 11 (3 κλεψίματα), Ναν 21 (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 11 (1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μήτογλου 19 (8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ: Γκίλμορ 14 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σχίζας 2 (4 ασίστ), Φρίντρικσον 15 (1/2 τρίποντα, 11 ασίστ) , Άλστον 18 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Σμιθ 8 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) , Τσιακμάς 3 (1) , Τσαϊρέλης 13 (4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (1) , Μπελιάουσκας 7 (1/4 τρίποντα), Αρσενόπουλος.

Φωτογραφία: Eurokinissi