“Αγγιξε” το διπλό στο ΟΑΚΑ ο Αρης – Ισοπαλία με την ΑΕΚ

Αρη Άρης Βέλεθ

Προηγήθηκαν δύο φορές οι “κίτρινοι”

Ο Αρης αν και προηγήθηκε δύο φορές τελικά ήρθε ισόπαλος 2-2 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Super League.

Τέσσερις μόνο μέρες πριν από τη μεγάλη ρεβάνς για το Κύπελλο Ελλάδας, όπου μία από τις δύο ομάδες θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό, η ΑΕΚ πληγώθηκε με την απώλεια δύο βαθμών καθώς την έφτασε ο ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Άρης έχασε λόγω τραυματισμού δύο από τους τέσσερις στόπερ του μέσα στα πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα και έπαιξε με πειραματικό σχήμα για 60′ λεπτά.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 55′ όταν ο Μπρούνο Γκάμα σημάδεψε σωστά από την άσπρη βούλα στο πέναλτι που κέρδισε ο Μπα από τον Μάνταλο. Ο διαιτητής Παπαπέτρου συμβουλεύτηκε το VAR και υπέδειξε παράβαση για το χωρίς λόγο κράτημα του Μπα, καθώς η μπάλα ήταν στα χέρια του Μπάρκα.

Στο 62′ όμως η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μάνταλος γύρισε στο κέντρο της περιοχής, ο Αραούχο πλάσαρε τον Κουέστα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Επτά λεπτά μετά σε φάση καρμπόν, ο Σιμάνσκι αστόχησε. Κι ενώ η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα, στο 75′ ο Άρης έφυγε στην κόντρα, ο Τόνσο σέντραρε και ο Μαρτίνες με εκπληκτική κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Μπάρκα πετυχαίνοντας το πρώτο του φετινό γκολ.

Στο 84′ ο Τόνσο ανέτρεψε τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή και ο Παπαπέτρου υπέδειξε δεύτερο πέναλτι. Ο Ολιβέιρα σούταρε ψηλά στο 86′ και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έχασε κλασικές ευκαιρίες, παρά το γεγονός ότι το ματς δεν είχε ρυθμό. Δύο φορές ο Κουέστα σταμάτησε εντυπωσιακά τα σουτ των Αραούχο και Βέρντε, ενώ άλλες δύο φορές ο Αραούχο και ο Σιμάνσκι αστόχησαν χωρίς να έχουν αντίπαλο!

Πλήγμα για Aρη, τραυματίστηκαν δύο στόπερ!

Ο Μίχαελ Ένινγκ καλείται να βγάλει άσο από το μανίκι του για τον ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ, καθώς στο ΟΑΚΑ, έχασε δύο από τους τέσσερις στόπερ του εξαιτίας τραυματισμού!

Πιο σοβαρό είναι το χτύπημα του Βέλεθ από τον Λιβάγια, που τραυματίστηκε στο 8′ και τελικά αντικαταστάθηκε στο 13′ και όλα δείχνουν ότι θα χάσει τον ημιτελικό. Στο 30′ αντικαταστάθηκε αναγκαστικά και ο Ούγκο Σόουζα, που συγκρούστηκε με τον Δεληζήση και αποχώρησε με χτύπημα στο γόνατο.

Το χτύπημα είναι θλαστικό και ο Πορτογάλος θα υποβληθεί σε εξετάσεις. Ο Άρης μένει με δύο μόνο υγιείς στόπερ, τους Ρόουζ (που προληπτικά έβαζε πάγο στον πάγκο) και Δεληζήση, που έπαιξαν όλο το 90λεπτο, ενώ σε θέση στόπερ αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Μπα, μετά την αλλαγή του Βέλεθ.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (86′ Παουλίνιο), Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (82′ Αλμπάνης), Λιβάγια (59′ Ολιβέιρα), Αραούχο.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σόουζα (30′ Λάρσον), Δεληζήσης, Ρόουζ (60′ Ντιγκινί), Βέλεθ (13′ Μπα), Σάσα, Ματίγια, Τόνσο, Φετφατζίδης (60′ Μαρτίνες), Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα.