Ανίκητος ο ΠΑΟΚ, 2-0 στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό

ΠΑΟΚ

Πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος

Με δύο γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 2-0 κι έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Με το τρίποντο αυτό αύξησε τη διαφορά στο +10 από το δεύτερο Ολυμπιακό που αγωνίζεται αύριο και παρέμεινε αήττητος, επτά αγώνες πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος έκανε ιδανικό ξεκίνημα αφού πριν τη συμπλήρωση του 2ου λεπτού άνοιξε το σκορ, όταν μετά από κόρνερ ο Διούδης έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Μαουρίτσιο από κοντά έγραψε το 0-1.

Με την ανασταλτική λειτουργία να δουλεύει σωστά, στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδωσε το ρυθμό που ήθελε στον αγώνα και παίζοντας στην κόντρα προσπάθησε να φτάσει στο δεύτερο τέρμα.

Αυτό εν τέλει ήρθε στο δεύτερό λεπτό του δευτέρου μέρους με τον Λέο Ζαμπά να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή. Ο ίδιος παίκτης δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 72′. Στο διάστημα που έμεινε, ο Πασχαλάκης από θεατής απέκτησε ουσιαστικό ρόλο κάνοντας δύο μεγάλες αποκρούσεις στις προσπάθειες των παικτών του Παναθηναϊκού, ωστόσο και ο ΠΑΟΚ είχε δύο μεγάλες φάσεις για να διευρύνει το προβάδισμα, ωστόσο το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (69΄ Αλτμαν), Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κάτσε (69΄Δώνης), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (46΄ Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82΄ Πέδρο Ενρίκε), Σάκχοφ (77΄ Γιαννούλης), Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (70΄ Ολιβέιρα), Ζαμπά, Άκπομ.