Απίθανη πρόκριση του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Κέρδισε με 4-2 τον Πανιώνιο στο γήπεδο της Τούμπας

Μυθική πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο. Ο “Δικέφαλος” κέρδισε με 4-2 στην παράταση τον Πανιώνιο, παρότι μέχρι το 114΄ το σκορ ήταν 2-2. Ομως με δύο γκολ από Ακπομ και Βιεϊρίνια με πέναλτι στο 119΄, η ομάδα της Θεσσαλονίκη προκρίθηκε στους “4”, ανατρέποντας το 2-1 του πρώτου αγώνα στη Νέα Σμύρνη.

Το παιχνίδι άρχισε με διαμαρτυρίες, καθώς δε δόθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε τράβηγμα στον Κρέσπο στο 20΄. Τελικά, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 32΄ με τον Μπίσεσβαρ, αλλά στην επόμενη φάση ήρθε η ισοφάριση με τον Ντουρμισάι.

Οι “ασπρόμαυροι” πίεσαν στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Σφιντέρσκι στο 82΄ με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση. Εκεί έγιναν όλα…

Αρχικά, ο Πανιώνιος σόκαρε την Τούμπα σκοράροντας στο 94΄ με τον Καμαρά και κάνοντας την υπόθεση πρόκριση να φαίνεται δύσκολο εγχείρημα για τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο στο 114΄ ο Ακπομ έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του δίνοντας ελπίδες και τελικά στο 119΄ ο Βιεϊρίνια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση με τους παίκτες του Πανιωνίου να διαμαρτύρονται στον διαιτητή για το πέναλτι και ως αντίδραση δεν έκαναν σέντρα, με το διαιτητή Σκουλά να σφυρίζει τη λήξη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ (73’ Μάτος), Ολιβέιρα, Λημνιός (56’ Άκπομ), Πέλκας (14’ λ.τρ. Μπίσεσβαρ), Ενρίκε (97’ Μίσιτς), Σφιντέρσκι

Πανιώνιος: Κότνικ, Κόσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (78’ Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ (60’ Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (90’ Καμαρά), Ντουρμισάι