Από τον παράδεισο στην κόλαση ο ΠΑΟΚ – Ηττα με 3-2 από την Αϊντχόφεν

ΠΑΟΚ Αϊντχόφεν

Στην τρίτη θέση του ομίλου ο Δικέφαλος

Πριν τρεις εβδομάδες ο ΠΑΟΚ πήρε μια τεράστια νίκη με μια απίστευτη ανατροπή απέναντι στην Αϊντχόφεν με 4-1. Σήμερα όμως, στην Ολλανδία, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βρέθηκε στο ρόλο του… ηττημένου με τον ίδιο τρόπο.

Ο ΠΑΟΚ έχασε με 3-2, στην 4η αγωνιστική του ομίλου του Europa League, παρότι στο 13ο λεπτό προηγήθηκε με 0-2 και όλα έδειχναν πως έβαζε πλώρη για μια μεγάλη νίκη που θα τον έκανε φαβορί για την πρόκριση.

Το ξεκίνημα του Δικεφάλου του Βορρά ήταν εντυπωσιακό. Αιφνιδίασε τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ στο 4ο λεπτό όταν ο Τζόλης έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στα πόδια του Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 13΄ ήρθε το δεύτερο χτύπημα για τον ΠΑΟΚ. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Ζίβκοβιτς, γύρισε στον Σβαμπ που με την σειρά του σέντραρε στον Τζόλη για το 2-0. Οι Ολλανδοί απάντησαν επτά λεπτά μετά με σουτ του Γκάμπο. Ο ΠΑΟΚ κατέβασε το ρυθμό του αγώνα “παγώνοντας” το ρυθμό ώστε να μην δώσει ευκαιρίες για να απειληθεί.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως, είχαν μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε με σουτ του Μαντουέκε και στο 53΄ ήρθε το 3-2 με τον Μάλεν, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να πελαγοδρομεί. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά με τον ρυθμό του αγώνα με ανοίγει και την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους για να σκοράρουν.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Δικέφαλος έπεσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου με πέντε πόντους, με την Αϊντχόφεν να έχει έξι ενώ η πρώτη Γρανάδα έχει 10 και η Ομόνοια παραμένει χωρίς πόντο.

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Ντούμφρις, Τεζέ, Μποσάλι, Μαξ, Ροσάριο, Σανγκαρέ, Μαντουέκε (78΄ Μάουρο Τζούνιορ), Γκακπό, Ζάχαβι (71΄ Χέντριξ), Μαλέν.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο (85΄ Βαγκέ), Ελ Καντουρί (85΄ Μπίσεσβαρ), Τσιγγάρας (69΄ Αουγκούστο), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (69΄ Σφιντέρσκι), Τζόλης (58΄ Μουργκ).