Αρχοντας στην Κροατία ο ΠΑΟΚ – Μπήκε στους ομίλους του Europa Conference League

ΠΑΟΚ Ριέκα

Μεστή εμφάνιση και δίκαιη νίκη

Δύο γκολ, τρία δοκάρια, μεστή εμφάνιση και πρόκριση. Η βραδιά στην Κροατία κύλησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ που κέρδισε με 2-0 την Ριέκα και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa Conference League.

Ελ Καντουρί και Μουργκ σκόραραν ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο για να δώσουν τη νίκη-πρόκριση στον ΠΑΟΚ που θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία το φθινόπωρο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα. Στο 6ο λεπτό είχε δοκάρι με Ζίβκοβιτς και Ελ Καντουρί δείχνοντας πως θα είναι εξαιρετικά επικίνδυνος. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μαροκινός βρήκε δίχτυα, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σβαμπ και άνοιξε το σκορ.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτο ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές φάσεις με Άμπας και Τόμετσακ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε και τρίτο δοκάρι στο 41΄ με τον Ελ Καντουρί.

Στο δεύτερο μέρος, η Ριέκα προσπάθησε να πάρει τα ηνία, με την ομάδα του Λουτσέσκου να κλείνει τους χώρους και να μην επιτρέπει στους αντίπαλους επιθετικούς να απειλήσουν σημαντικά τον Πασχαλάκη.

Ετσι, αμυντικά ήταν πιο ευάλωτη κι έτσι ο ΠΑΟΚ βρήκε το χώρο για να “χτυπήσει”. Στο 79΄ ο Ο Σβιντέρσκι έκλεψε την μπάλα κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, τροφοδότησε τον Μουργκ, που από κοντά έκανε το 0-2.

Ριέκα: Πρσκάλο, Τόμετσακ, Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς (71΄ Βούτσκιτς), Βούκσεβιτς (46΄ Σελάχι), Πάβιτσιτς, Λεπινίτσα (46΄ Τσέριν), Ισάχ, Άμπεμ, Ντρμιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λούκας Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (75΄ Εσίτι), Σβαμπ (92΄ Αουγκούστο), Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (75΄ Καγκάβα), Ελ Καντουρί (67΄ Μουργκ), Σβιντέρσκι.