Αρης-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Εδειξε υπομονή και πήρε τη δίκαιη νίκη

Στην 6η θέση της βαθμολογίας της Super League ανέβηκε ο Αρης που κέρδισε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0.

Οι “κίτρινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο και κατάφεραν να μετατρέψουν την υπεροχή του σε δίκαιη νίκη με τέρματα στο δεύτερο μέρος, δείχνοντας υπομονή και συνέπεια στο αγωνιστικό πλάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης είχε την κατοχή της μπάλας κι επιχειρούσε να διασπάσει την άμυνα της ομάδας από την Ηπειρο. Αυτό όμως αποδείχθηκε δύσκολη αποστολή, καθώς υπήρξε δυσκολία στη δημιουργία φάσεων. Η καλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 23ο λεπτό όταν ο Νταρίντα πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ήρθε το γρήγορο γκολ που ήθελε ο Αρης. Στο 50΄ μετά από σέντρα του Φεράρι ο Σουλεϊμάνοφ, ο πήρε την κεφαλιά κι άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με την κίτρινη φανέλα. Το έργο των “κίτρινων” έγινε πιο εύκολο όταν στο 61΄ ο Τζίνο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 75ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ με τον Ζαμόρα μετά από φάση διαρκείας. Στο 87΄ ο Αρης άγγιξε το τρίτο τέρμα αλλά του σουτ του Ζαμόρα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάζιο (34΄ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα (88΄ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ (88΄ Πάρντο), Παναγίδης (63΄ Μενέντες), Κάρλσον (63΄ Ζαμόρα), Μορόν.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (83΄ Λιάσος), Παμλίδης (71΄ Μπάλαν), Τζίνο, Τζίμας (83΄ Εφορντ), Ροσέρο (83΄ Κιάκος).

Φωτογραφία: Eurokinissi