Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 0-2: Κατάθεση ψυχής και σπουδαίο διπλό στο Περιστέρι

ΠΑΟΚ Κωνσταντέλιας

Μαγεία από Σβαμπ και Κωνσταντέλια στο φινάλε

Σπουδαίο διπλό πήρε στο Περιστέρι ο ΠΑΟΚ με τους Σβαμπ στο  89′ και Κωνσταντέλια στις καθυστερήσεις να διαμορφώνουν το 0-2, σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από την ακύρωση γκολ του “Δικεφάλου” στο πρώτο μέρος ως οφ σάιντ, απόφαση που ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες.

Με τη νίκη αυτή, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία δείχνοντας “καρδιά πρωταθλητή”.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κυριάρχησε σχεδόν σε όλο το ματς, πίεσε τα καρέ του Τσιντώτα, είχε δύο δοκάρια στο 5′ και το 18′, όμως οι προσπάθειες του Τόμας και του Τάισον σταμάτησαν στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα.

Στο 43ο λεπό ο Δικέφαλος σκόραρε με τον Οζντόεφ, όμως μετά από έλεγχο τεσσάρων λεπτών το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην πρώτη θέση έχοντας 50 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί την ΑΕΚ στην Τούμπα, ενώ ο Ατρόμητος παρέμεινε στους 23.

Στους παίκτες του ΠΑΟΚ διαρκώς η μπάλα

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό και ο Ατρόμητος περίμενε πίσω από την μπάλα, θέλοντας να οχυρώσει τα καρέ του Τσιντώτα.

Στην πρώτη του καλή στιγμή μάλιστα είχε δοκάρι με τον Τόμας, ενώ ο Σάστρε δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρότι ο Τσιντώτας ήταν εξουδετερωμένος.

Στο 15′ ο Μπάμπα δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάισον, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός είχε κι αυτός δοκάρι στο 18ο λεπτό με ωραίο πλασέ.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου διαρκώς είχαν την μπάλα στα πόδια τους και πάλευαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρομήτου. Κυρίως απειλούσαν με σουτ εκτός περιοχής, αλλά κανένα δεν κατάφερε να βρει στόχο. Αυτό που βρήκε ήταν του Οζντόεφ στο 43ο λεπτό, όμως μετά από έλεγχο τεσσάρων λεπτών που έγινε στο VAR, ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Μαγικό το φινάλε

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει τα καρέ του Ατρομήτου και να κυκλοφορεί την μπάλα ακόμα και περιφερειακά από την περιοχή των Περιστεριωτών. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να περιμένουν τον ΠΑΟΚ πίσω από την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος όμως δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν στο 56′ μετά από υπέροχη ανάπτυξη μέσα στην περιοχή. Ο Τόμας πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Η πρώτη τελική του Ατρομήτου ήταν στο 66ο λεπτό. Ο Ρομπάιγ εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Ασεβέδο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα πήγε αρκετά άουτ.

Ο Κουλιεράκης στο 70ο λεπτό έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, ενώ το σουτ που επιχείρησε ο Τάισον λίγο έξω από την περιοχή πέρασε άουτ. Στο φινάλε όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Σβαμπ στο 89ο λεπτό και ο Κωνσταντέλιας με το μαγικό του γκολ έκανε το 2-0.

Ατρόμητος: Τσιντώντας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (61′ Γκονζάλες), Ρομπάϊγ (76′ Κούεν), Βέργος (77′ Αντζιέλσκι), Ντιρκς (61′ Βαλένσια).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (77′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (71′ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Μουργκ (60′ Κωνσταντέλιας), Μπράντον Τόμας (60′ Σαμάτα).

Πηγή φωτό: Eurokinissi