“Χτύπησε” στο τέλος ο ΠΑΟΚ με Μουργκ – Μεγάλο βήμα πρόκρισης, κέρδισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

ΑΕΚ ΠΑΟΚ

Μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ

Στα χέρια, ή μάλλον στα πόδια, του ΠΑΟΚ, βρίσκεται η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ με 1-0 στο ΟΑΚΑ με γκολ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε από τον Μουργκ. Ετσι, ο Δικέφαλος του Βορρά μπορεί να σφραγίσει την πρόκριση στο δεύτερο ημιτελικό που θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Τετάρτη στο γήπεδο της Τούμπας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι το 30ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και φάνηκαν πιο απειλητικοί. Εχασαν καλή ευκαιρία στο 8΄ αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Λόπες, ενώ ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έβγαλε σε κόρνερ σουτ του Ολιβέιρα.

Σταδιακά, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ανέβασε ρυθμούς και έκλεισε τους χώρους στους αντιπάλους της. Μάλιστα, στο 43ο λεπτό ο Τζόλης έχασε καλή ευκαιρία αλλά το αδύναμο σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της ΑΕΚ,

Σε χαμηλούς τόνους κινήθηκε το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικές. Ο ΠΑΟΚ αναζήτησε περισσότερο την κόντρα, με τον προπονητή του να προσπαθεί να τονώσει επιθετικά την ομάδα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τη στιγμή εκείνη για να “χτυπήσει”. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το 0-0 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουργκ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα τον Τσιντώτα και διαμόρφωσε το τελικό σκόρ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (63΄ Σιμάνσκι), Κρίστισιτς, Λιβάι Γκαρσία, Μάνταλος (88΄ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (63΄ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68΄ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (64΄ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντάγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (64΄ Ουάρντα), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (91΄ Μουργκ), Κρμέντσικ (73΄ Σβιντέρσκι).