Conference League: Ιδανική πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ στους ομίλους – Νίκησε τη Λίνκολν με 2-0

ΠΑΟΚ

Με το… δεξί η ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Conference League κερδίζοντας εκτός έδρας τη Λίνκολν με 2-0.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με τον Ακπομ στο πρώτο και τον Μίτριτσα στο δεύτερο και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη. Εκανε το καθήκον του, πέρασε με το διπλό από το Γιβραλτάρ και άρχισε ιδανικά τη φετινή του ευρωπαϊκή πορεία.

Στα θετικά, η καλή παρουσία των Μίτριτσα, Άκπομ και Μουργκ. Στα αρνητικά, τα αμυντικά κενά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, τα οποία ευτυχώς δεν στοίχισαν στον Δικέφαλο.

Χτύπησε στο τέλος

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μουργκ κράτησε τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου στα δεξιά, ο Τέιλορ πήρε τη μπάλα, πέρασε στην περιοχή, έκανε την παράλληλη μπαλιά προς το ύψος του πέναλτι με τον Άκπομ να κάνει το πλασέ και να ανοίγει το σκορ.

Στο 56′ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Σε κόρνερ του Μουργκ από τα δεξιά, ο Μιχάι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι η μπάλα χτύπησε στο πίσω δοκάρι, ο Σολέρ προσπάθησε να διώξει, δεν μπόρεσε και ο Μίτριτσα από το ύψος της μικρής περιοχής με ένα γυριστό σουτ έγραψε το 0-2.