Conference League: “Ιδρωσε” για την πρόκριση στον 3ο γύρο ο Αρης

Αρης

Κέρδισε την Αραράτ με 1-0 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”

Ο Αρης κέρδισε την Αραράτ με 1-0 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του Τόλη Τερζή πέτυχε ο Φαμπιάνο στο 80ο λεπτό. Ο Πάλμα εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος στόπερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ερμπάκοφ.

Στον 3ο γύρο του Conference League οι “κίτρινοι” θα αντιμετωπίσουν την Ντιναμό Κιέβου. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Θεσσαλονίκη στις 10 Αυγούστου και η ρεβάνς μια εβδομάδα μετά στο Βουκουρέστι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης είχε την κατοχή της μπάλας, όμως η Αραράτ τον απενεργοποίησε πλήρως επιθετικά και δεν δέχτηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση. Οι Αρμένιοι προσπάθησαν να χτυπήσουν στην ατεπίθεση και είχαν την ευκαιρία με τον Γένε στο 17′, όμως ο Κουέστα αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν.

Ο Αρης άνοιξε το σκορ στο 80΄. Ο Πάλμα εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Φαμπιάνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Αρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (61′ Ζουλς), Νταρίντα, Ρούπ (61′ Πάβισιτς), Μενέντεζ (46′ Σεβέριο), Πάλμα (89′ Ματαρίτα), Μορόν (80′ Χριστοδουλόπουλος)

Αραράτ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοβ, Αλεμάο (87′ Χακομπιάν), Μπουένο, Σέλντ, Γκριγκόριαν (72′ Τερτεριάν), Μουραντιάν, Καστανέιρα (64′ Τέρα), Ομπιέρο, Σερομπιάν (64′ Αβανεσιάν), Έζα, Γιένε.

Πηγή φωτογραφίας: Εurokinissi