Conference League: Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ στο Ισραήλ προκρίθηκε στον 3ο γύρο

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 4-1 την Μπεϊτάρ στο Ισραήλ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Χάιντουκ του Μάρκο Λιβάγια από την Κροατία.

Μάλιστα, στο ματς υπήρξαν αρκετές διακοπές λόγω ρίψης αντικειμένων με τον διαιτητή να διακόπτει δύο φορές την αναμέτρηση.

Πήρε προβάδισμα από νωρίς

Στο 12′ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα τραγικό λάθος της άμυνας της Μπεϊτάρ και δη του Γκοτλίβ που είχε κάνει το πέναλτι στο πρώτο ματς. Από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα προς το τέρμα αλλά ο Σίλβα δεν μπόρεσε να την σταματήσει.

Στο 40΄οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Σβαμπ έκανε λάθος γύρισμα ο Αουγκούστο στην προσπάθεια του να κόψει έκανε πέναλτι και είδε και την κόκκινη κάρτα και άφησε τον ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες.

Ωστόσο, ο Κοτάρσκι με εντυπωσιακή επέμβαση στην δεξιά του γωνία έδιωξε σε κόρνερ το πέναλτι και κράτησε το μηδέν για τον ΠΑΟΚ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματα του με ένα τρομερό γκολ. Ο Μπράντον άλλαξε πανέμορφα τη μπάλα με τον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος τη γύρισε ξανά και ο Ισπανός την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Μείωσαν οι γηπεδούχοι

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου οι Ισραηλινοί μείωσαν το σκορ. Σέντρα από τα αριστέρα με τον Φράιντει να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στο 66′, ο Σούα κατάφερε να ισοφαρίσει με προβολή από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον επόπτη της αναμέτρησης και το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ παρέμεινε.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΠΑΟΚ “σφράγισε” την πρόκριση με την Μπεϊτάρ να σημειώνει κι άλλο αυτογκόλ με τον Ζάι Τράζι Τόμας για το 3-1.

Λίγο μετά, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας πέτυχε ακόμα ένα γκολ για λογαριασμό του ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΜΠΕΪΤΑΡ: Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κριέφ, Γκότλιμπ (45+4′ Γκότλιμπ), Μορόζοφ, Ασκενάζι, Αζάρια, Γιόνα (46′ Νικολαέσκου), Φράιντεϊ, Σούα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης (46′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Σβαμπ, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς (76′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (44′ Τσιγγάρας), Τόμας (60′ Σαμάτα).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi