Εχασε στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ στη Σλοβακία

Ηττήθηκε από τη Σλόβαν με 1-0

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε γκολ ο ΠΑΟΚ από τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα δυσκολεύοντας τη… ζωή του ενόψει του αγώνα της επόμενης Πέμπτης στην Τούμπα.

Ο πρωταθλητής Ελλάδος δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, στο σημερινό πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League και καλείται πλέον να θυμηθεί τον καλό του εαυτό και να πάρει την πρόκριση στη Θεσσαλονίκη.

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ήταν πολλά υποσχόμενα. καθώς στο 7ο λεπτό το φαλτσαριστό σουτ του Ζαμπά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να είναι διστακτικές και οι ευκαιρίες ελάχιστες.

Το δεύτερο μέρος, ο Πασχαλάκης έκανε μια δύσκολη επέμβαση στο 49΄ όταν με αυτοθυσία πρόλαβε τον αντίπαλο επιθετικό πριν βγει τετ-α-τετ. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με σουτ και με στημένες φάσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι οδεύει στη λευκή ισοπαλία μετά από μια βαθιά μπαλιά, ο Πασχαλάκης έχασε την μπάλα από τα χέρια του με τον Αμπένα να πλασάρει και να γράφει το τελικό 1-0

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Γκρέιφ, Μεντβέντεφ, Αμπένα, Μποζίκοφ, Ντε Μάρκο, Ντε Καμπς (78΄ Νόνο), Λιούμπιτσιτς, Τσάβριτς (54΄ Ρατάο), Χόλμαν, Ραρσάλα, Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ζαμπά, Εσίτι (76΄ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (80΄ Στοχ), Πέλκας (66΄ Σφιντέρσκι), Ακπομ.