Ελλάδα-Καζακστάν 5-0: Σάρωσε η Εθνική μας και παίζει τελικό με Γεωργία για πρόκριση στο Euro 2024 (BINTEO)

Ελλάδα Καζακστάν

Εντυπωσιακή η Εθνική μας, την Τρίτη παίζει τα… ρέστα της για να βρεθεί το καλοκαίρι στα γήπεδα της Γερμανίας

Μια Εθνική ομάδα βγαλμένη από τα καλύτερα όνειρά μας διέλυσε το Καζακστάν με 5-0 στο μονό αγώνα των πλέι οφ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Τρίτης (στις 19:00) κόντρα στην Γεωργία όπου θα κριθεί η πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024 στα γήπεδα της Γερμανίας.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ σάρωσε από το πρώτο ημίχρονο την αντίπαλό της. Μπήκε πολύ δυνατά με επιθετικό χαρακτήρα και εκμεταλλεύτηκε την παθητική στάση του Καζακστάν που είχε ως πρώτο στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Ομως, με τους κεντρικούς παίκτες να είναι σε εξαιρετικό βράδυ και με τον Δημήτρη Πέλκα να είναι ο πρωταγωνιστής, η Ελλάδα μπήκε πολύ γρήγορα σε θέση οδηγού.

Η γαλάζια καταιγίδα “χτύπησε” από το πρώτο λεπτό τους Καζάκους, που ήθελαν να παίξουν αμυντικά ωστόσο το πλάνο δεν τους βγήκε. Στο 7 λεπτό ο Πέλκας σούταρε με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης ο Πέλκας έγινε και πάλι κάτοχος της μπάλας με τον Καΐροφ να τον ανατρέπει και την Εθνική να κερδίζει πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπακασέτας που δε λάθεψε κι έγραψε το 1-0.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να επιτίθεται και με πρωταγωνιστή τον Πέλκα ήρθε το δεύτερο τέρμα. Στο 15ο λεπτό ο Μασούρας σέντραρε εξαιρετικά με τον Πέλκα να κάνει την κεφαλιά-ψαράκι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το Καζακστάν απείλησε στο 24΄ όταν ο Τσεσνόκοφ σούταρε έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Χατζηδιάκου και χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Γρήγορα η Εθνική μας επανήλθε στην επίθεση και στο 37΄ έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό και σέντρα του Μασούρα ο Ιωαννίδης από τη μικρή περιοχή έγραψε το 3-0.

Τρία λεπτά ήρθε και το τέταρτο τέρμα όταν σέντραρε ο Τσιμίκας και ο Κουρμπέλης με νέα κεφαλιά έδωσε τεράστιο προβάδισμα στην Ελλάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό ρόλο. Το Καζακστάν επιχείρησε να γίνει πιο επιθετικό, δημιούργησε ορισμένες προϋποθέσεις για γκολ με την Ελλάδα να κάνει διαχείριση της κατάστασης και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του μεγάλου αγώνα της Τρίτης στην Τιφλίδα όπου θα παιχτεί η πρόκριση στο Euro 2024 στην Γερμανία.

Σε μια από τις τελευταίες προσπάθειες του αγώνα, η Εθνική μας έφτασε στο 5-0 με αυτογκόλ του Ταπάλοφ έπειτα από κόρνερ του Τσιμίκα.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (67΄ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46΄ Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας (74΄ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (63΄ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης (63΄ Κωνσταντέλιας).

Καζακστάν (Μαγκόμεντ Αντίεφ): Σάτσκι, Καΐροφ (46΄ Ταπάλοφ), Μπιστρόφ, Μαρότσκιν, Γερλάνοφ, Βορογκόφσκι, Τσεσνόκοφ (67΄ Ζούεφ), Μπεϊσεμπέκοφ, Ζαϊντουντίνοφ, Αστάνοφ (46΄ Ορόζοφ), Σαμορόντοφ (77΄ Αϊμπέτοφ).

Φωτογραφία: Eurokinissi