Κρίμα κι άδικο: Αποκλείστηκε η Ελλάδα στα πέναλτι από την Γεωργία (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου

Μοιραίοι Μπακασέτας και Γιακουμάκης

Εκτός τελικής φάσης του Euro 2024 έμεινε η Ελλάδα αφού γνώρισε την ήττα στην Τιφλίδα από την Γεωργία με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε 0-0 μετά από 120 λεπτά.

Η Εθνική μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε δοκάρι στην παράταση, αλλά στη διαδικασία των πέναλτι αστόχησαν οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τις πολλές σκληρές μονομαχίες και το υπερβολικό πάθος των παικτών. Ωστόσο, ουσιαστικές ευκαιρίες δε δημιουργήθηκαν αφού για την Ελλάδα ο Ιωαννίδης ήταν μόνος του μπροστά και δεν κατόρθωσε να συνεργαστεί με τους συμπαίκτες του και να γίνουμε απειλητικοί. Το πλέον αξιομνημόνευτο ήταν η μεγάλη ένταση στο τέλος του 45λεπτου, όταν στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν οι δύο πάγκοι με τον διαιτητή να αποβάλλει τους αναπληρωματικούς Τζαβέλα και τον Λόρια.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας είχε τον έλεγχο του αγώνα, της έλειπε όμως η έμπνευση ώστε να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Οι αλλαγές από τ0ν πάγκο φρέσκαραν την 11άδα αλλά δεν άλλαξε το ρου της αναμέτρησης. Στο 80΄ μια αδύναμη κεφαλιά του Χατζηδιάκου μετά από κόρνερ βρήκε σε εγρήγορση τον τερματοφύλακα της Γεωργίας. Χωρίς άλλες αξιοσημείωτες στιγμές η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Γεωργία Ελλάδα
Φωτογραφία: Eurokinissi

Η παράταση είχε πολλές συγκινήσεις αλλά και φάσεις. Η Εθνική έγινε απειλητική στο 100ο λεπτό όταν ο Μπακασέτας σούταρε με τον Μαμαρντασβίλι να διώχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, η Ελλάδα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της, όταν μετά από κόρνερ του Τσιμίκα ο Μαυροπάνος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Ενα λεπτό μετά ο Ρότα σούταρε με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Στο 105΄ Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Νταβιτασβίλι αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε σωτήρια.

Στο 110΄ ο Τσιταϊασβίλι έκανε ένα απίθανο σλάλομ από τα αριστερά σούταρε από πολύ πλάγια θέση με τον Βλαχδήμο να διώχνει σε κόρνερ. Στο υπόλοιπο της παράτασης οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές και τη λύση έδωσε η διαδικασία των πέναλτι.