“Εμφραγμα” στο 95΄ για τον ΠΑΟΚ – Εχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

ΠΑΟΚ ΠΑΟ Super League

Δέχθηκε την ισοφάριση στην τελευταία φάση

Χωρίς νικητή (2-2) έληξε το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον ΠΑΟ στη Λεωφόρο για την 7η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλό παιχνίδι και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 90+5′, όταν και έγινε η αλλαγή με τον Γερεμέγεφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, φέρνοντας την ισοφάριση.

Δύο φορές πήρε «κεφάλι» στο σκορ ο δικέφαλος του Βορρά, με τον Παναθηναϊκό να φέρνει το ματς στα ίσα στο 32’ με τον Παλάσιος και να ισοφαρίσει στο 90’+6’ «σώζοντας» τον ένα βαθμό.

Μετά το πρώτο τέταρτο, ο ΠΑΟΚ άρχισε να κρατάει λίγο περισσότερο την μπάλα στα πόδια του κι αφού απέφυγε τους κινδύνους στις προσπάθειες των Παλάσιος και Τσέριν, βρήκε την ευκαιρία να «χτυπήσει» την άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα στα δεξιά, έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Κωνσταντέλια που τη βρήκε το τακουνάκι, ο Μπρινιόλι απομάκρυνε τη μπάλα με το ένα χέρι αλλά ο Μπράντον Τόμας που καιροφυλαχτούσε ήρθε από πίσω κι έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Στο 29’ ο Κώτσιρας βρέθηκε έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ κι έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Κοτάρσκι να διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα με τον Παλάσιος. Από σέντρα του Τζούριτσιτς από τα δεξιά προς τον Μπερνάρ, η μπάλα αποκρούστηκε ασθενώς απ’ τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ κι ο Παλάσιος έβαλε δυνατά το πόδι του και με χαμηλό τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1, με τη βοήθεια και του δεξιού δοκαριού.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία. Ο Κώτσιρας έκλεψε τη μπάλα από τα δεξιά, με τον Κοτάρσκι να είναι εκτός εστίας, δεν πλάσαρε, αλλά γύρισε προς τον Παλάσιος, που την άφησε να περάσει κάτω από τα πόδια του, χωρίς να υπάρχει πίσω συμπαίκτης του. Με τα πολλά η μπάλα κατέληξε στον Μπερνάρ που σούταρε από τα αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 58’ ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα, όταν ο Τάισον πήρε μέτρα από το κέντρο προς την εστία του Παναθηναϊκού, πέρασε τη μπάλα στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2 για τον δικέφαλο του Βορρά.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει με τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς με τον Βιλένα να έχει τρεις τελικές στο 78’ και στο 82’ που δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο, ενώ στο 88’ ο Κοτάρσκι έκανε επέμβαση σε κεφαλιά του Γεντβάι από κόρνερ του Βιλένα.

Παρόλο που όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα έφευγε με το «διπλό» από τη Λεωφόρο για τρίτη σερί σεζόν στην κανονική περίοδο, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ο Γερεμέγεφ, ο οποίος έπειτα από σέντρα του Μλαντένοβιτς, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και «έσωσε» τον έναν βαθμό για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητής: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία)

Κίτρινες: 90+3’ Σένκεφελντ – 44’ Μπαμπά, 45’+2’ Τάισον 54’ Σβαμπ, 77’ Κοτάρσκι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (82′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (76′ Βιλένα), Παλάσιος (70′ Μαντσίνι), Μπερνάρ, Τζούριτσιτς (70′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (82′ Γερεμέγεφ).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Τσιγγάρας (62′ Οζντόεφ), Σβαμπ (71′ Μεϊτέ), Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (62′ Ντεσπόντοφ), Μπράντον Τόμας (72′ Σαμάτα).

Πηγή φωτό: Eurokinissi