Εθνική για κλάματα, έμεινε στο 1-1 με το Λιχτενστάιν

Τραγική εικόνα της Ελλάδας στο άδειο ΟΑΚΑ

Μετά τα Νησιά Φερόε, άλλη μια μικρή χώρα της Ευρώπης (σε πληθυσμό και έκταση) παίρνει βαθμό από την Ελλάδα. Η Εθνική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Λιχτενστάιν στο άδειο ΟΑΚΑ (ούτε 2.000 φίλαθλοι στις εξέδρες), σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό κίνητρο αλλά και απ’ότι φάνηκε ήταν αγγαρεία για τους παίκτες.

Μια ακόμη τραγική εμφάνιση για την Εθνική ποδοσφαίρου και φαίνεται πως η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο.

Το πρώτο μισάωρο του αγώνα ήταν πολύ μέτριο με την Εθνική να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να γίνει επικίνδυνη. Εν τέλει, στο 33΄ ήρθε το γκολ, όταν μια στραβοκλωτσιά του Κουλούρη που επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή έγινε πάσα στον Μασούρα που με προβολή άνοιξε το σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, η Ελλάδα είχε δυο δοκάρια, στο 47΄ σε κεφαλιά του Κουλούρη και στο λίγο αργότερα σε μακρινό σουτ του Μανωλά.

Κι ενώ οι παίκτες των φιλοξενουμένων έμειναν από δυνάμεις μετά το 70΄, μετά από ένα λάθος στη μεσαία γραμμή, με μακρινή πάσα πήρε την μπάλα ο Σαλάνοβιτς στην πλάτη Μανωλά και Παπασταθόπουλου και με πλασέ ισοφάρισε στο 85΄, στη μοναδική φάση στον αγώνα.

Ελλάδα (Γιον Φαν Σιπ): Μπάρκας, Μπακάκης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τσιμίκας, Σάμαρης, Μπουχαλάκης (62΄ Ζέκα), Φετφατζίδης (68΄ Παυλίδης), Βρουσάι (85΄ Γιαννούλης), Μασούρας, Κουλούρης.

Λιχτενστάιν (Κόλβιντσον): Μπούχελ, Γκοπέλ, Κάουφμαν, Μαλίν, Βίεζερ, Σαλάνοβιτς, Μ. Μπούχελ, Μέιερ (64΄ Μπραντλ), Γκούμπσερ (56′ Γιλντίζ), Χάσλερ, Ρεχστέινερ.