Εuropa League: Διασυρμός του Ολυμπιακού στην Γερμανία από την Φράιμπουργκ (5-0)

Ολυμπιακός ΑΕΚ

Εμεινε εκτός διοργάνωσης η ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα από την Φράιμπουργκ στην Γερμανία με 5-0 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός δεν απείλησε την γερμανική ομάδα, ενώ μάλιστα ήταν πίσω στο σκορ με 4-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 3′ με τον Γκρέγκοριτς, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματά του πέντε λεπτά αργότερα. ο Αυστριακός επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ στο 36′, με τον Σιλντιγιά στο 42′ να ανεβάζει περαιτέρω τον δείκτη του σκορ. Στο 77′ ο Ντόαν έκανε το 5-0 και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός στην βαθμολογία έμεινε τρίτος στους τρεις βαθμούς. Επομένως, οι ερυθρόλευκοι θα δώσουν “τελικό” κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα στο Καραϊσκάκης (14/12, 22:00).

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Ατουμπολού, Σιλιντιγιά, Γκίντερ, Λίενχαρτ (66′ Γκούλντε), Ντοάν, Έγκσταϊν, Χέφλερ (78′ Σαλάι), Μοκενγκό, Χέλερ (67′ Αντάμου), Γκρίφο (78′ Βάισχαουπτ), Γκρέγκοριτς (66′ Ρελ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι (84′ Κίνι), Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (84′ Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (46′ Ιμπόρα), Ποντένσε (50′ Μασούρας), Ελ Κααμπί (84′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης.

Ηττα και για την ΑΕΚ από την Μπράιτον

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Μπράιτον στην Opap Arena και απώλεσε και μαθηματικά τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ένωση είχε την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι στο 43ο λεπτό. Ο Τσούμπερ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και τράνταξε το δοκάρι του Βερμπρούγκεν. Ο Γκατσίνοβιτς με μια κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Το γκολ των γλάρων ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Σιμάνσκι ανέτρεψε τον Ζοάο Πέδρο με τον διαιτητή να το σφυρίζει μέσω VAR. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

Το ματς έγινε χειρότερο για την Ένωση στο 65ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, ενώ δεν υπολογίζεται για το παιχνίδι στο Άμστερνταμ.

Πλέον η Ένωση δεν έχει μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στο Europa League, με την Μπράιτον να παίρνει την πρόκριση. Η Ένωση θα πάει στην Ολλανδία με τον Άγιαξ για να πάρει την τρίτη θέση.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (83′ Πισάρο), Άμραμπατ (72′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (72′ Αραούχο), Τσούμπερ (72′ Πόνσε).

Μπράιτον: Βερμπρούγκεν, Ιγκόρ, Ντανκ, Βέλτμαν, Χίνσελγουντ, Γκρος, Γκίλμουρ (87′ Μπαλέμπα), Μιτόμα (69′ Νταχούντ), Αντίνγκρα, Φέργκιουσον (87′ Ντούφους), Πέδρο (77′ Μίλνερ).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi