Europa League: Οδυνηρή ήττα στο φινάλε για τον Ολυμπιακό από την Αιντραχτ

Ολυμπιακός

Εχασε με 2-1 από τους Γερμανούς

O Ολυμπιακός γνώρισε οδυνηρή ήττα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” από την Αϊντραχτ με 2-1 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και πλέον πρέπει να δώσει μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Εuropa League στους δύο εναπομείναντες αγώνες με την Άντβερπ στο Βέλγιο και την Φενερμπαχτσέ στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στο 12΄ με τον Ελ Αραμπί να αξιοποιεί την ταχύτητα και την σέντρα την κατάλληλη στιγμή του Ονιεκούρου από αριστερά. Ωστόσο 5 λεπτά αργότερα σε μια κάθετη μπαλιά στην καρδιά της άμυνάς του ο Καμάντα με έξοχη κίνηση και πλασέ στην αντίθετη γωνία ισιφάρισε.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και τα κατάφεραν, δημιουργόντας και χάνοντας ευκαιρίες για το 2-1. Έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα και με τον Μαρτίνς να μην ρισκάρει με τις αλλαγές του, ήρθε στο 92΄ το γκολ της Άιντραχτ με τον Χάουγκε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (89΄ Κούντε), Μασούρας (83΄ Ρ. Λόπες), Α. Καμαρά, Ονιεκούρου (71΄ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (83΄ Τικίνιο).