Europa League: Προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Κέρδισε με 4-2 την Αϊντχόφεν

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-2 της Αϊντχόφεν στο Καραϊσκάκη και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους 16 του Europa League.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το παιχνίδι ιδανικά σκοράροντας μόλις στο 9′ με τον Μπουχαλάκη. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ κι ο αρχηγός των Πειραιωτών με πανέξυπνη κεφαλιά είδε τον γκολκίπερ της PSV εκτός θέσης και εκτέλεσε (1-0).

Η Αϊντχόφεν όμως απάντησε γρήγορα στο γκολ του Ολυμπιακού με τέρμα του Ζάχαβι στο 14′ έπειτα από… καραμπόλα στο πόδι του Παπασταθόπουλου που άλλαξε την πορεία της μπάλας (1-1) αναγκάζοντας τον Σα απλά να την δει να περνάει από δίπλα του.

Στο 37′ ο Ολυμπιακός «χτύπησε» ξανά με καταπληκτικό βολέ του Εμβιλά έξω από την περιοχή που κεραυνοβόλησε και έγραψε το 2-1.

Και πάλι όμως η απάντηση της Αϊντχόφεν ήταν άμεση καθώς στο 39′ ο Ζάχαβι εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των παικτών του Ολυμπιακού και με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε (2-2).

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη πριν από το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Ελ Αραμπί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων πίεσε, έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον τερματοφύλακα της Αϊντχόφεν και έγραψε με πανηγυρικό τρόπο το 3-2 σκοράροντας ένα προσωπικό και συνάμα θαυμάσιο γκολ.

Ο Ολυμπιακός όμως παρά το ότι πέρασε ορισμένες δύσκολες στιγμές στο β’ ημίχρονο με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ζάχαβι, κρατούσε ένα ακόμη γκολ για την Αϊντχόφεν. Στο 83′ ο Μασούρας, η αλλαγή του Μαρτίνς, με καταπληκτική κίνηση και τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα της PSV για το 4-2.

Ολυμπιακός: Σα, Λαλά (80′ Ανδρούτσος), Μπα, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά (80′ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Μπρούμα (80′ Χασάν), Βαλμπουενά (68′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (74′ Φορτούνης).

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκαγκλί (38′ Μπάουμγκαρτλ), Μαξ, Σανγκαρέ (70′ Φέρτεσεν), Τόμας, Ροσάριο, Γκέτσε (70′ Μάουρο), Ζάχαβι, Μάλεν.