Εξάσφαιρος ο ΠΑΟΚ – Ο Τζίμας “έσπασε” το ρεκόρ του Κούδα

ΠΑΟΚ Ιωνικός Super League Τζίμας

Ο 17χρονος έγινε ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας

Εξαιρετική εμφάνιση κι εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα σε ένα βράδυ όπου το κλίμα ήταν βαρύ εξαιτίας του δυστυχήματος με τους 57 νεκρούς στα Τέμπη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διέλυσε με 6-0 τον Ιωνικό παραμένοντας στην 4η θέση, δύο πόντους πίσω από τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι θα μείνει στην ιστορία για άλλο λόγο, όμως. Ο Στέφανος Τζίμας σκόραρε στις καθυστερήσεις κι έγραψε ιστορία, ως ο νεαρότερος παίκτης που σκοράρει για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος όταν έκανε επίδειξη δύναμης. Μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς και σουτ στην κίνηση του Νάρεϊ, η μπάλα κόντραρε στον Ρομαό και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 24΄ ο νεαρός Κωνσταντέλιας σκόρασρε στα γενέθλιά του για το 2-0, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα ως τη συμπλήρωση του μισάωρου. Στο 28΄ σέντρα του Νάρεϊ και ιδανικό τελείωμα με πλασέ από τον Μπράντον Τόμας για το 3-0, ενώ δύο λεπτά μετά ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε εκπληκτική προσπάθεια και με υπέροχο σουτ σκόραρε εκ νέου για τον ΠΑΟΚ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, καθώς στο 49΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μασάς και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το 5-0 με προβολή του Κεντζιόρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάρεϊ. Στο 68΄ ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι έπειτα από τρομερό σουτ του Τάισον. Το κερασάκι στην… τούρτα μπήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο 17χρονος Τζίμας σκόραρε με κεφαλιά και “έσπασε” το ρεκόρ του νεαρότερου παίκτη στην ιστορία της ομάδας που σκοράρει, ένα ρεκόρ που μέχρι σήμερα κατείχε ο Γιώργος Κούδας.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (58΄ Τάισον), Ντάντας, Νάρεϊ (58΄ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (71΄ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (76΄ Ρικάρντο), Μπράντον Τόμας (71΄ Τζίμας).

Ιωνικός (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Ρουμπουλάκου, Κάνιας, Αντούνες (46΄ Τσίμπσαχ), Μασάς, Λοβέρα (75΄ Τσιριγώτης), Σεμπά (75΄ Πογκοσιάν), Μάντζης (75΄ Μάνος).

Φωτογραφία: Eurokinissi